Viktigt att transporter sker med lagliga arbetsvillkor

En klar majoritet bland en grupp tillfrågade svenskar tycker det är ganska eller mycket viktigt att transporter utförs av anställda med schysta arbetsvillkor. Det vill säga villkor som följer gällande lagar om arbetsmiljö och säkerhet.

I alla fall om man får tro en undersökning som utförts av opinionsföretaget Ipsos, på uppdrag av fraktbolaget Green Cargo. Drygt 1 530 svenskar intervjuades om sin syn på transporter under valrörelsen.

De tillfrågade uppgav också att de kan tänka sig att vänta lite längre på att få en vara som de beställt på internet levererad. Under förutsättning att mindre koldioxid släpps ut under transporten. Enligt Trafikverket svarar transportnäringen i Sverige för en tredjedel av de svenska koldioxidutsläppen i dag.

Sammanlagt åtta av tio intervjuade kan acceptera att sträcka ut väntetiden från en till tre dagar, ifall det medför att utsläppen sänks med 80 procent, enligt undersökningen.

Fast det finns en skillnad mellan generationerna. De yngre är mer otåliga att få sina varor. En femtedel av de tillfrågade i åldersgruppen 18 till 29 år vill ända ha den snabbare leveransen. Det kan jämföras med en dryg tiondel, i genomsnitt.

Ytterligare en skiljelinje mellan generationerna är att de yngre inte anser det vara lika viktigt att satsa på vägar, som de övriga åldersgrupperna.

I miljödebatten framförs ofta att transporter via tåg och sjöfart inte blir fler, trots att mängden transporterat gods hela tiden ökar. Av sin egen undersökning drar Green Cargos vd Jan Kilström slutsatsen:

– Vi ser att det finns en stor vilja hos allmänheten att att skapa förutsättningar för hållbara transporter som minskar Sveriges samlade koldioxidutsläpp. Men för att få en reell effekt behöver företag vara beredda att tänka lite nytt och anpassa sina logistikkedjor. Det krävs dessutom politiska beslut som styr mot järnväg och inte dagens avgiftshöjningar bort från järnväg.

Undersökningens resultat kring förarnas arbetsvillkor går också på tvärs mot utvecklingen inom åkeribranschen. I takt med att konkurrensen hårdnar blir chaufförer från utländska åkerier med lägre löner och sämre arbetsförhållanden allt fler på de svenska vägarna.

 

Fotnot. Ipsos undersökning gjordes under perioden 15 till 26 augusti 2014. Urvalet bland totalt 1 536 svenskar över 18 år var slumpmässigt och intervjuerna skedde per telefon.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.