Johanna på en äng.
Close
Tjusningen med geocaching är att man kommer ut. Det är kul att göra något ihop och man kommer till oväntade platser, tycker taxiföraren Johanna Thorsson Tyrberg.
Close

Jakten på den gömda skatten

Månadens medlem. ”Vuxna människor, springa och larva sig på det där sättet”, tänkte taxichauffören Johanna Thorsson Tyrberg. Men så testade hon, och var fast. Det handlar om geocach.

En slags skattjakt, gömma-nyckel-lek eller en föregångare till det Pokémon-spel, som nu lockar ut unga på gatorna. Men i geocach är det inte virtuella figurer man söker i sin smarta mobil, utan verkliga små fynd som andra ”geocachare” lagt ut på olika platser i geografin.

– Jag och min man har varit på både underliga och roliga platser, som i rivningshus och gamla bilar. Ibland hamnar vi mitt ute i skogen i ingenting, säger Johanna.

Möjlig gömma.
Skatterna kan gömma sig var som helst, på vägskyltar, i träd, stolpar, vid brevlådor… Huvudsaken är att man loggar in sig på geocacharnas webbsida innan man ger sig ut, och har en bärbar gps-enhet. Johanna har sin i mobilen.

Sedan gäller det att söka sig fram till det gömställe man valt, via olika koordinater. Ibland kommer man rätt på skatten, andra gånger kan den ena koordinaten föra vidare till nästa och nästa, innan man når fram.

– Den som vill jävlas kan lägga ut vilseledande koordinater, avslöjar Johanna.

Hennes hår lyser eldrött i kapp med glasögonbågarna när hon tar täten i utkanten av Örnsköldsviks grönska med orden:

– Nu ska vi ut på äventyr!

Solen strålar, Johanna knappar på sin smartphone och svetten bryter fram kring pannans veck, men en stund senare har hon lokaliserat slutkoordinaten.

”Team Beeway”
Johanna trevar med fingrarna under taket till en elbyggnad, ropar till och drar fram en avlång plasthylsa. I den ligger en hoprullad lapp, loggen, där skattgömmaren tecknat sin signatur överst. Därefter följer namn och datum på upphittarna. Lappen är nästan fullklottrad.

– Man väljer svårighetsgrad, typ av terräng och storlek på cachen. Den här var inte så svår, konstaterar Johanna och skriver in ”Team Beeway”. Teamet på Bivägen, där Johannas familj bor.

Det finns gott om kluriga ordlekar i geocach, som Johanna och maken hakade på för fyra år sedan. En jakt som fört dem bortom hemtrakten till Umeå, Sundsvall, Skellefteå och Vimmerby.

När nya gömställen lanseras på webben släpper många cachare allt och drar.

– Då är det krig! Ingen hjälper någon. Alla vill komma först, säger Johanna och skrattar.

 

Fotnot: Geocach uppfanns i USA i maj 2000 (geo kommer från grekiska ordet för jord, mark, och caching från engelskans cache, gömställe).

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Fråga tidningsbud

Vilket fack ska min son tillhöra?

Transport. Henrik vill veta om hans son kan vara medlem i Transport då han jobbar som tidningsbud. Ingela har mörkt på jobbet och undrar om det verkligen ska vara så. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Christian Florin

…du och stuverikollegan Betim Bajrami i Göteborgs hamn har på tre veckor värvat 26 nya medlemmar till Transport.

Transportarbetarens logga

Uteslutning prövas i hovrätten

Juridik. Transports rätt att utesluta en medlem som politiskt aktivt arbetar mot förbundets mål ska avgöras av Svea hovrätt. På onsdag inleds rättegången.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Månadens medlem
Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.

Mimmi Broström kör ett fordonståg på el i ett försöksprojekt inom skogsindustrin. ”Jättekul att vara med från början”, tycker hon. Foto: Justina Öster

Ellastbilen går som tåget

Mötet. Mimmi Broström testkör ett 33,5 meter långt fordonståg. På el. Ekipaget är unikt designat för att köra, lasta och lossa drygt 90 ton flis. På dispens. ”Han är snäll!” säger hon.