AD: Helt okej sänka lön vid omplacering

En tjänsteman vid transportföretaget DHL:s kontor i Solna tvingades acceptera sänkt lön med 6 000 kronor i månaden när han omplacerades. Helt okej, förklarade Arbetsdomstolen i sitt domskäl.

Den berörda tjänstemannen arbetade som specialist, men tjänsten rationaliserades bort. Mannen erbjöds då en annan befattning på ekonomiområdet, men med betydligt lägre lön.

Efter lokala förhandlingar accepterade mannen omplaceringen under protest mot lönesänkningen. Arbetsgivaren hade förklarat att ett nej skulle leda till uppsägning på grund av arbetsbrist, eftersom hans tidigare tjänst inte fanns kvar.

Facket, TCO-förbundet Unionen, hävdade i förhandlingarna att tjänstemannen åtminstone borde få behålla sin tidigare lön i sex månader, som motsvarar uppsägningstiden vid arbetsbrist. Facket ansåg att mannen behövde den tiden för att ställa om sin privatekonomi till den lägre månadslönen och att denna typ av omplacering kunde likställas med en uppsägning.

De lokala parterna på DHL kunde inte komma överens, inte heller de centrala parterna Unionen och Biltrafikens arbetsgivareförbund. Därför hamnade tvisten i Arbetsdomstolen (AD).

Domstolen går helt på arbetsgivarens linje. Omplaceringen var skälig, trots lönesänkningen på 6 000 kronor.

Omplacering till ett annat ledigt arbete med sämre villkor kan inte jämställas med uppsägning. Detta gäller även när arbetsgivaren förklarar att anställningen upphör om arbetstagaren tackar nej.

Arbetsgivarna är enligt lagen om anställningsskydd (las) skyldiga att i först hand pröva möjligheterna till omplacering innan någon sägs upp.

En arbetstagare kan inte med stöd av las kräva att få behålla samma slags befattning eller samma anställningsvillkor som tidigare, konstaterar AD. Las skyddar i första hand en fortsatt anställning, inte anställningsvillkor.

”En arbetstagare kan således behöva acceptera en lönesänkning vid en omplacering till annan befattning”, slår AD fast och hänvisar till tre andra liknande domar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.