Ett självspelande piano

Krönika. Allt är inte vad det synes vara: Det går till exempel järnvägsräls mellan Stockholm och Göteborg. På den går det tåg; godståg och persontåg. Tanken med detta är naturligtvis att gods och människor ska kunna transporteras så snabbt och billigt som det är möjligt mellan städerna… FEL! Så är det inte!

Numera är anledningen till att det går tåg mellan Stockholm och Göteborg att ett antal bolag, placerade runt hela jordklotet, ska tjäna så mycket pengar som möjligt.

Resultatet? Att inget fungerar. Ingen sköter sig, varken entreprenörerna som har hand om rälsen eller de som kör tågen. De som ansvarar för rälsen har beting och vill helst ha arbetsfria inkomster. Ungefär som när man auktionerade ut barn från fattighusen förr i världen. Den som tog minst betalt fick barnen.

För entreprenörerna gäller det att blunda med öppna ögon inför trasiga växlar, sliten räls och hängande kontaktledningar.

Så nu går bolagen med vinst. Men hela järnvägsnätet håller på att braka ihop i en jättelik infarkt. Enligt experterna är det inte frågan om den stora kraschen kommer, utan när.

Skolan är till för att alla ska få en likvärdig utbildning, att alla ska kunna studera till det de vill bli och finner sig bäst lämpade för, tror nog de flesta…

FEL igen!

Dagens skola är till stor del till för att skapa vinster åt ett antal privata intressenter. Det sker genom att skilja ut de högpresterande eleverna från resten. Då ökar intresset och elevtillströmningen till de skolorna. Samtidigt går det att sätta undan pengar i så kallade räntesnurror (man lånar av sig själv till ockerräntor) på behagligt skattefria platser som Caymanöarna eller Bahamas.

Resultatet är en ekonomiskt, klassmässigt och ibland religiöst segregerad skola där kommunerna får gå in och ta hand om de resurssvagaste eleverna. Och där den allmänna kunskapsnivån sjunker som en sten enligt alla tillgängliga undersökningar.

Det sorgligaste av allt är att bolagiseringarna och privatiseringarna har beslutats av hela riksdagen med undantag av Vänsterpartiet. Inte minst under socialdemokraten Björn Rosengrens tid som näringsminister. Att återföra de bortslumpade tillgångarna till allmän egendom är därför inte så lätt, ens under en rödgrön regering.

Ett annat problem är att hundratusentals människor nu jobbar inom privata företag som tidigare var gemensamt ägda. Dessa måste först få sägas upp innan de kan återanställas hos statliga och kommunala bolag. Och sparken vill ju ingen ha, även om det bara är för att byta företag.

Politiskt mod är alltså vad som krävs nu när politikernas försök att leka affär och privatisera allt från Apoteksbolaget till järnvägsunderhållet har gått över styr, och alla vill smita undan kostnader och ansvar.

Dansen kring guldkalven går som till ett självspelande piano. Frågan är bara hur länge vi orkar dansa?

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Jag, en ”eltrucker”

Krönika. Eltrucker är kanske att ta i. Jag har bara kört ellastbil en gång i cirka 70 mil. Men känslan av välbehag är bestående och en glädje över att ingenjörerna i lastbilsbranschen hittat på en så vettig sak.

Varför sitter så få ­arbetare i riksdagen?

Krönika. I år är det val till riksdag, region och kommun. Arbetarklassen lyser dock med sin frånvaro i svensk politik. Det är inte en slump. Det är ett klasstak som stänger ute stora grupper från makt­en.

A-kassan är ett skydd mot lönedumpning

Debatt. Just nu är det onekligen intressanta tider inför valet. Under denna mandattid har Tidöpartierna lyckats driva igenom en reform som syftar till att få ut folk snabbare till nya anställningar om de blir arbetslösa av någon anledning. Men om oturen är framme kan resultatet bli att folk snabbare drivs från hus och hem i stället för det de faktiskt avser.

Du förtjänar ett mer fungerande arbetsliv

Ordförandeord. Vad händer med arbetstidsförkortningen som LO-kongressen 2024 beslutade om att driva som en prioriterad fråga? Ja, den frågan kan man ju två år senare med fog ställa, tycker jag.

Vi vill se ordning och reda på svensk arbetsmarknad

Debatt. För att stoppa arbetslivskriminalitet krävs att landets politiker tar ett reellt ansvar för offentliga upphandlingar. Det skriver Transports ombudsman Joakim Borg, kandidat (S) till Sveriges riksdag.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Apropå första maj!

Politik. Donald Trump kan knappast sägas vara något strategiskt geni. Men frågan är hur mycket man kan anklaga just honom för att hela världen är i gungning i bränslebristens spår.

Vägpirater

Hot och våld. Under alla mina år längs vägarna har jag aldrig blivit utsatt för fysiskt våld. Stölder ja, och hot, förtäckta eller öppna. Och ett par gånger för uppenbar skuggning.

Kör ut dem!

Migration. Kör ut dem! löd en rubrik i Expressen i början av 1990-talet. Tidningen, eller åtminstone dess chefredaktör Erik Månsson, hade fått för sig att en majoritet av svenskarna ville kasta ut invandrarna. Den som blev utkastad var i stället han själv; han fick sparken.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Från äta, sova, jobba, dö till ett liv som håller

Arbetstid. Vi jobbar fortfarande som om året var 1973 (då 40 timmars arbetsdag infördes). Arbetstiden har stått stilla men världen har förändrats. Arbetstiden ligger dock orubbligt kvar och resultatet blir att allt fler arbetare upprepar mantrat: äta, sova, jobba, dö.

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Hot och våld. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Allt kan vara fejk

AI. Jag skrollar genom mitt flöde och vet inte längre vad som är verkligt. Det är inte bara att folk använder filter när de lägger ut foton, det är att allt kan vara fejk. Allt! Kommer ni ihåg klippen från Ryssland med människor som åker rutschkana från höghus ner i enorma snömassor? Några av klippen var äkta medan andra var AI-genererade.

Hur mycket och hur länge?

Ledare. Har du koll på hur din pension blir? Och hur länge du ska jobba innan du går in i nästa fas i livet? Arbetstiden handlar inte bara om veckoarbetstiden utan också om hur länge vi ska jobba. Är det din viktiga valfråga?

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Arbetstid utan kontroll hotar trafiksäkerheten

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.