En spiral nedåt utan slut

Ledare. Förhandlingarna om ett nytt löneavtal för taxiförarna går trögt och i skrivande stund är det oklart om det över huvud taget blir någon uppgörelse. Alternativet är att branschen blir helt utan kollektivavtal de närmaste åren.

Det vore i så fall uppseendeväckande. Många personer i min bekantskapskrets tror fortfarande att taxikörning är ett normalt yrke med reglerade arbetstider och fast, skälig lön. Nästan ingen har begripit att taxinäringen är sinnebilden för den fria marknadens haveri. Ett levande bevis på hur illa det går när en bransch avregleras och alla spärr- och kontrollmekanismer sätts ur spel.

En stor majoritet av dagens taxichaufförer kör på så kallad procentlön, det vill säga rakt ackord. En kund i bilen betyder lön i plånboken. Väntan vid taxistolpen innebär i de allra flesta fall gratisarbete. Förare står till arbetsgivarens förfogande, utan betalning.

Systemet får konsekvenser. Det mest synbara är en kraftig överetablering. Beställningscentralen och dess taxiåkare har inget incitament att hålla antalet bilar på en rimlig nivå. Det vill säga en nivå som motsvarar den faktiska efterfrågan.

Hela den affärsmässiga risk som normalt bärs av företagare är nedflyttat på den anställde. Lite jobb, innebär låg lönekostnad för taxiföretaget. Okej, åkaren har fasta utgifter för bilen, men den största utgiftsposten i tjänsteföretag är de anställdas löner.

I marknadsliberalernas värld ska tillgång och efterfrågan balansera varandra. Innovativa duktiga företagare överlever, de mindre dugliga slås ut från marknaden.

Man kan förstås tänka sig att företagen i stället börjar slåss på kniven för att överleva. Med sänkta priser, dumpade löner, orimligt långa arbetstider, slopad övertids- och ob-ersättning, missbruk av bidragsanställningar, frekventa brott mot trafikregler och arbetstidsbestämmelser. En spiral nedåt utan slut.

Men så går det väl inte till i civiliserade länder? Jo, det är precis det som händer i den svenska taxibranschen.

Hade taxi varit som andra näringar hade förarna haft åtta timmars arbetsdag och en fast reglerad lön på låt säga 23 000 kronor. Då hade 20 procent av dagens taxiåkare tvingats kasta in handduken direkt.

En grundtanke i alla marknadsekonomier är att det inte ska finnas några karteller. De inblandade aktörerna ska inte kunna samarbeta kring priserna och sätta den fria konkurrensen ur spel.

Men det finns ett undantag. I nästan hela västvärlden har makthavarna insett att det behövs någon form av skydd för de anställdas löner och anställningsvillkor. Annars väntar kaos. ”Taxifiering”.

Tyvärr är taxi inte den enda transportbransch som havererat eller som är på god väg att göra det. Därför gläntar Transport nu på dörren till något som kallas allmängiltigförklaring av kollektivavtal.

Det är som att svära i kyrkan.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Apropå första maj!

Politik. Donald Trump kan knappast sägas vara något strategiskt geni. Men frågan är hur mycket man kan anklaga just honom för att hela världen är i gungning i bränslebristens spår.

Vägpirater

Hot och våld. Under alla mina år längs vägarna har jag aldrig blivit utsatt för fysiskt våld. Stölder ja, och hot, förtäckta eller öppna. Och ett par gånger för uppenbar skuggning.

Kör ut dem!

Migration. Kör ut dem! löd en rubrik i Expressen i början av 1990-talet. Tidningen, eller åtminstone dess chefredaktör Erik Månsson, hade fått för sig att en majoritet av svenskarna ville kasta ut invandrarna. Den som blev utkastad var i stället han själv; han fick sparken.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Från äta, sova, jobba, dö till ett liv som håller

Arbetstid. Vi jobbar fortfarande som om året var 1973 (då 40 timmars arbetsdag infördes). Arbetstiden har stått stilla men världen har förändrats. Arbetstiden ligger dock orubbligt kvar och resultatet blir att allt fler arbetare upprepar mantrat: äta, sova, jobba, dö.

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Hot och våld. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Allt kan vara fejk

AI. Jag skrollar genom mitt flöde och vet inte längre vad som är verkligt. Det är inte bara att folk använder filter när de lägger ut foton, det är att allt kan vara fejk. Allt! Kommer ni ihåg klippen från Ryssland med människor som åker rutschkana från höghus ner i enorma snömassor? Några av klippen var äkta medan andra var AI-genererade.

Hur mycket och hur länge?

Ledare. Har du koll på hur din pension blir? Och hur länge du ska jobba innan du går in i nästa fas i livet? Arbetstiden handlar inte bara om veckoarbetstiden utan också om hur länge vi ska jobba. Är det din viktiga valfråga?

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Arbetstid utan kontroll hotar trafiksäkerheten

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.

Hot och våld

Behöver man ha extra mycket skinn på näsan?

Ledare. Flera yrken som Transport organiserar utsätts mer än andra för hot och våld. Några av yrkena ingår i förolämpningslagen som kom förra året.

Hot och våld

Du ska aldrig behöva acceptera hot och våld

Ordförandeord. Hot, våld och rädsla på jobbet är tyvärr något många möter. För dig som är taxichaufför eller kabinanställd kan det vara aggressiva resenärer.

Tommy Wreeth (Foto: Emil Flisbäck), Tommy Jonsson (Foto: John Antonsson) och Jimmy Ovesson (Foto: John Antonsson)

Öppna upp för allmängiltigförklaring av utstationeringsavtal!

Debatt. Arbetsmarknaden är ständigt under förändring, kapitalet finner alltid nya vägar för att kringgå regelverk, och för att försvåra för våra myndigheter och fackförbund att utföra kontroller och teckna kollektivavtal.

Vill S ha min röst krävs en rejäl gir åt vänster

Debatt. Jag beundrar verkligen mina kamrater som engagerar sig i Socialdemokraterna och som försöker få till förändringar. Att Reformisterna växt och nu är S största partiförening och att fackligt aktiva kamrater finns på partiets listor ger hopp. Men uppförsbacken är ändå för lång för mig och den tycks bli allt längre.