Arbetslöshet och döden

Krönika. Så mycket kraft och yrkeskunskap går förlorad när 7 000 transportare är utan jobb. Det räcker med att möta ett 50-tal av dem för att slås av slöseriet.

De som kom till Transports arbetslöshetsdag i Gävle visade upp en obändig styrka i sitt jobbjagande. Detta trots en växande ilska mot Arbetsförmedlingens byråkratiska krav på massökande av orealistiska arbeten. Och trots de stelbenta regler som styr a-kassorna, och som gör att den som har fått ett deltidsjobb måste säga upp det och bli heltidsarbetslös efter 75 dagar. Annars får hen ingen ersättning alls från a-kassan.

Där i Gävle fanns till och med engagemang kvar för att försöka påverka politiken – så att arbetsförmedlingen och a-kassorna inte ska kännas som motståndare i jobbet att skaffa ett jobb.

Enligt Arbetsförmedlingen tycker många företag, åkerier och andra, att det är för jobbigt att anmäla sina lediga tjänster dit. De får helt enkelt för många sökande. Så du som är på gång att anställa – bläddra till sidan 16. Där finns det arbetskraft.

Att lastbilschaufför är Sveriges farligaste yrke, berättade hela Mediesverige i förra veckan. Även transportarbetaren.se gjorde en rubrik på siffrorna som visar att tolv personer av de 53 som förra året dog på jobbet var lastbilschaufförer.

Ingen ska behöva förolyckas på sitt arbete, slog Transports arbetsmiljöombudsman fast. Men frågan är hur det ska gå till att stoppa dödsolyckorna.

En som har konstruktiva idéer om detta är Johan Granlund, vägexperten som växte upp med asfalt och grus under fötterna. Genom att jämföra landsvägen med en bilbana förklarar han att det mesta handlar om kurvorna. Om hur mycket kurvorna bankas upp.

Missa inte Agneta Perssons intervju med experten som jobbar för att övertyga politiker, vägbyggare och asfaltsarbetare om vikten av kurvornas dosering.

Får han rätt – då kan hundratals människor slippa skadas i den svenska trafiken varje år. Och lastbilschaufförerna kan komma levande hem efter ett arbetspass.

Om du för en stund vill glömma den svenska nutiden kan jag rekommendera 1 timme och 55 minuter i biomörkret. (Eller framför tv:n.)

I Pride skildras 1980-talets gruvstrejk med värme och till och lite glädje. Filmen berättar hur två utsatta grupper i Margaret Thatchers konservativa Storbritannien finner varandra. Det går förstås inte helt smärtfritt när gayaktivisterna samlar pengar till de strejkande.

Men de nya och oväntade vänskaperna gör att du – trots fackets stora nederlag – kan lämna biografen med nytt hopp.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Apropå första maj!

Politik. Donald Trump kan knappast sägas vara något strategiskt geni. Men frågan är hur mycket man kan anklaga just honom för att hela världen är i gungning i bränslebristens spår.

Vägpirater

Hot och våld. Under alla mina år längs vägarna har jag aldrig blivit utsatt för fysiskt våld. Stölder ja, och hot, förtäckta eller öppna. Och ett par gånger för uppenbar skuggning.

Kör ut dem!

Migration. Kör ut dem! löd en rubrik i Expressen i början av 1990-talet. Tidningen, eller åtminstone dess chefredaktör Erik Månsson, hade fått för sig att en majoritet av svenskarna ville kasta ut invandrarna. Den som blev utkastad var i stället han själv; han fick sparken.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam. Foto: Petrus Iggström

Från äta, sova, jobba, dö till ett liv som håller

Arbetstid. Vi jobbar fortfarande som om året var 1973 (då 40 timmars arbetsdag infördes). Arbetstiden har stått stilla men världen har förändrats. Arbetstiden ligger dock orubbligt kvar och resultatet blir att allt fler arbetare upprepar mantrat: äta, sova, jobba, dö.

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Hot och våld. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Allt kan vara fejk

AI. Jag skrollar genom mitt flöde och vet inte längre vad som är verkligt. Det är inte bara att folk använder filter när de lägger ut foton, det är att allt kan vara fejk. Allt! Kommer ni ihåg klippen från Ryssland med människor som åker rutschkana från höghus ner i enorma snömassor? Några av klippen var äkta medan andra var AI-genererade.

Hur mycket och hur länge?

Ledare. Har du koll på hur din pension blir? Och hur länge du ska jobba innan du går in i nästa fas i livet? Arbetstiden handlar inte bara om veckoarbetstiden utan också om hur länge vi ska jobba. Är det din viktiga valfråga?

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Arbetstid utan kontroll hotar trafiksäkerheten

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.

Hot och våld

Behöver man ha extra mycket skinn på näsan?

Ledare. Flera yrken som Transport organiserar utsätts mer än andra för hot och våld. Några av yrkena ingår i förolämpningslagen som kom förra året.

Hot och våld

Du ska aldrig behöva acceptera hot och våld

Ordförandeord. Hot, våld och rädsla på jobbet är tyvärr något många möter. För dig som är taxichaufför eller kabinanställd kan det vara aggressiva resenärer.

Tommy Wreeth (Foto: Emil Flisbäck), Tommy Jonsson (Foto: John Antonsson) och Jimmy Ovesson (Foto: John Antonsson)

Öppna upp för allmängiltigförklaring av utstationeringsavtal!

Debatt. Arbetsmarknaden är ständigt under förändring, kapitalet finner alltid nya vägar för att kringgå regelverk, och för att försvåra för våra myndigheter och fackförbund att utföra kontroller och teckna kollektivavtal.

Vill S ha min röst krävs en rejäl gir åt vänster

Debatt. Jag beundrar verkligen mina kamrater som engagerar sig i Socialdemokraterna och som försöker få till förändringar. Att Reformisterna växt och nu är S största partiförening och att fackligt aktiva kamrater finns på partiets listor ger hopp. Men uppförsbacken är ändå för lång för mig och den tycks bli allt längre.