Ordförandeord. När den här krönikan skrivs är läget ovanligt rörigt i avtalsrörelsen. På gränsen till kaotiskt faktiskt. Samtidigt är det i stunder som dessa som styrkan i vår organisation testas på allvar.
Vi är mitt inne i tuffa avtalsförhandlingar för hamn respektive kabin. Förhandlingarna ska också inledas på bevakning och några ytterligare avtalsområden.
I de här situationerna känns det oerhört bra att vara omgiven av otroligt kompetenta medarbetare och förtroendevalda. Jobbet som görs i våra avdelningar, förhandlingsdelegationer och bland våra förtroendevalda ute på arbetsplatserna är helt avgörande för mig för att kunna leda förhandlingarna.
Vår sammanhållning och lojalitet är så oerhört viktig när vi ska utmana styrkan hos arbetsgivarna och kapitalet. Om vi inte håller ihop är vi ute på tunn is direkt.
Inom de närmaste dagarna får vi se om vi tvingas att varsla om konflikt och stridsåtgärder. Just nu är känslan definitivt att detta tyvärr kommer att bli nödvändigt.
Vi är väldigt långt ifrån samsyn vad gäller det mesta i villkoren för både hamnavtalet och kabinavtalet. Arbetsgivarna visar en nonchalant inställning till våra krav om arbetsvillkor och arbetsmiljö. Det är bara märket och avräkning på värdet som kommer från dem. Viljan att hitta konstruktiva lösningar verkar tyvärr inte existera.
En annan spännande process som pågår är valet av en ny ordförande till vår europeiska transportfederation ETF. Här står vi bakom en nordisk kvinnlig kandidat som i dag är generalsekreterare i vår nordiska federation NTF. Jag tror att Anu Hietala skulle bli en alldeles utmärkt ordförande för ETF och jag kommer att lägga vår röst på henne i valet.