;

Utredning om inhyrning i stället för återanställning

Kritiken från facket har varit hård. Nu tillsätter regeringen en utredning. Den ska granska hur vanligt det är att företag ”rundar” lagen om anställningsskydd genom att först säga upp sina egna anställda och därefter hyra in personal.

Kritiken från facket har varit hård. Nu tillsätter regeringen en utredning. Den ska granska hur vanligt det är att företag ”rundar” lagen om anställningsskydd genom att först säga upp sina egna anställda och därefter hyra in personal.

Flexibilitet brukar anges som det främsta skälet för företag att anlita bemanningsföretag. Uthyrd personal är generellt sett också de första som får gå när företagen säger upp personal.

För att få ett grepp om hur vanligt det är att bolag väljer att hyra in personal, i stället för att återanställa personer som de tidigare sagt upp på grund av arbetsbrist, vill regeringen undersöka omfattningen.

– Vi vet för lite om hur situationen ser ut och hur företrädesrätten står sig i relation till inhyrning, förklarar arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M).

Transports förbundssekreterare Markus Pettersson är positiv till utredningen.

– Det här har facket sett som ett problem länge. Det är välkommet att man från regeringens håll tycker det finns behov av att åtgärda detta. Men, en granskning betyder inte per automatik att man sedan gör en förändring.

Markus Pettersson betonar att företrädesrätt bara är ett av flera bekymmer inom bemanning:

– Ett annat problem är att företag säger upp personal och ersätter hela verksamheter med enbart inhyrd personal. I dag utnyttjas bemanning inte som det var tänkt, för att täcka behov vid tillfälliga arbetstoppar och sjukdom, utan mer permanent. På så sätt undkommer arbetsgivare både las och arbetsgivaransvar.

I nuläget fungerar lagen så att anställda som varslas och sägs upp, skriftligt ska anmäla till arbetsgivaren att de vill åberopa sin rätt till återanställning, om företaget anställer personal igen. Bestämmelsen finns i lagen om anställningsskydd (1982:80), las, och rätten till återanställning gäller i nio månader.

Granskningen kommer att omfatta både privat och offentlig verksamhet och ska göras i dialog med både arbetsgivare och fack. I uppdraget ligger också att titta närmare på hur parterna, genom kollektivavtal, reglerat möjligheten att hyra in anställda i olika arbetssituationer.

Carina Gunnarsson, ordförande i Arbetsdomstolen, kommer att leda utredningen som ska vara klar om ett år, den 31 januari 2014.

 

Fördjupning – rätt till återanställning

I lagen om anställning, las, kan man läsa om ”företrädesrätt till återanställning m.m.” i 

§ 25 – 27.

• Företrädesrätten gäller den verksamhet man tidigare var sysselsatt i. Även arbetstagare med tidsbegränsad anställning, som inte fått fortsätta på grund av arbetsbrist, omfattas – under vissa förutsättningar. Arbetstagaren ska ha varit anställd hos arbetsgivaren under sammanlagt 12 månader under de senaste 3 åren. Särskilda regler gäller för säsongsanställda.

• Företrädesrätten räknas från den dag då uppsägningen skedde, besked lämnades eller skulle ha lämnats och 9 månader framåt. Underrätta din arbetsgivare, skriftligt, om att du vill åberopa din rätt till företräde.

• Om en arbetstagare tackar nej till en återanställning som ”skäligen borde ha godtagits” förverkar han/hon sin företrädesrätt

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;