;

Transport toppar fackets varselliga

Transport är ett av tre svenska fackförbund som oftast varslar om stridsåtgärder när kollektivavtalen ska omförhandlas. I toppen finns också Kommunal och Svensk Pilotförening.

Det framgår av statistik från och med 2003 som Medlingsinstitutet tagit fram, på uppdrag av Svenska Dagbladet Näringslivsbilaga.

Att Transport lägger jämförelsevis många konfliktvarsel i avtalsförhandlingarna kommenterar förbundsordförande Lars Lindgren:

– Det beror på att vi alltid möts av militanta arbetsgivare, som inte vill dela med sig till våra medlemmar.

Transport har varslat om konfliktåtgärder 16 gånger under tio år, enligt statistiken. Men det är bara två gånger som förbundet verkligen tagit ut sina medlemmar i strejk, räknat sedan 2003.

– Det är tråkigt att placera sig bland förbunden som varslar oftast. Det är inget självändamål, men vi tvingas till det av en motsträvig arbetsgivarpart som inte vill vara med och utveckla branscherna. Vi har inga andra vapen att ta till än att varsla, menar Lars Lindgren.

Även LO-förbunden Byggnads och Elektrikerna placerar sig ganska högt upp i konfliktstatistiken, tillsammans med Transportarbetareförbundet. Medlingsinstitutets chefsjurist Kurt Eriksson är inte förvånad över bilden som tonar fram. Han tror att orsaken till att Transport, Byggnads och Elektrikerna oftare ”skramlar med vapnen”, för att komma längre i sina krav, beror på att förbunden har mer regleringar i sina centrala avtal. I andra förbund kan fler överenskommelser och förhandlingar ske lokalt, vilket är en linje som Svenskt Näringsliv driver.

I den pågående avtalsrörelsen har Transport bantat ner sina krav till ett fåtal, medan arbetsgivarparten lagt fram långa kravlistor.

– Risken för att vara oense ökar ju fler frågor som ska hanteras, säger Kurt Eriksson till Svenska Dagbladet, SvD.

Av statistiken framgår att Elektrikerna varslat sammanlagt sju gånger under de senaste tio åren. I sex fall utmynnade det i strejk. Enligt förbundets ordförande Jonas Wallin har konflikterna inte gällt lönenivåer utan arbetsmiljö ”och rätten att överleva arbetsdagen”.

Motparten, arbetsgivarorganisationen EIO säger till SvD att elektrikerna uppfattar sig själva som en kamporganisation:

– Det är ett militant yrkesförbund, då är strejken inte något man tar till som yttersta medel utan snarare som standardverktyg i alla avtalsrörelser, säger EIO:s förhandlingschef Åsa Kjellberg Kahn.

Transport har nyligen strandat förhandlingarna om nya avtal för förbundets åkerichaufförer, terminal- och miljöarbetare. Samtidigt sitter Transportarbetareförbundet just nu och manglar överenskommelsen för väktarna, säkerhets- och bevakningspersonalen i Svenskt Näringslivs lokaler.

På förbundskansliet sammanträder även Transports förbundsstyrelse, just nu, för att formellt bestämma hur man ska gå vidare med förhandlingarna.

Lars Lindgren är kritisk till IF Metalls så kallade ”märke” på 6,8 procent i lönehöjning under tre år. Transport har i stället krävt kronpåslag på 860 kronor i ett ettårsavtal, för både transport- och miljöavtalen.

– Vi har varit del i en större LO-samordning, som nu mer eller mindre havererat, oavsett vad LO säger. Jag har svårt att förstå att andra LO-förbund gått ifrån ettårskravet, i den svagt uppåtgående konjunktur vi nu ser. Men vi fortsätter diskutera frågan på förbundsstyrelsen i dag, säger Lindgren.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;