;

Tjejerna i åkeribranschen blir allt fler

Att lastbilsyrket är ett mansdominerat yrke är ingen nyhet. Inte heller uppgifter om att det förekommer diskriminering. Men siffror från flera håll visar att det blir fler kvinnor i branschen och att attityderna förändras.

Liksom Emma Jatko påpekar, menar både facket, arbetsförmedlingen och utbildarna att det behövs kvinnor i branschen.

Enligt Norråkarn, en del av Sveriges åkeriföretag Norr, är mindre än var tionde förare kvinna, av totalt 60 000 anställda i åkeribranschen. Bland åkeriägarna är det ännu färre, bara var tjugonde företagare är kvinna.

Det finns dessutom ett stort behov av nya förare i branschen. I augusti presenterade TYA, Transportfackens yrkes- och arbetsmiljönämnd, en rapport som visade att hälften av åkarna i branschorganisationen BA, Biltrafikens arbetsgivareförbund, har haft svårt att rekrytera lämpliga personer för att köra tung lastbil. I övre Norrland har tre av fyra företag haft svårt att hitta rätt personal.

Det finns också flera projekt och nätverk som bland annat jobbar för att få fler kvinnor till åkeribranschen, ett av dem är Kvinnor på väg, från Sveriges åkeriföretag Norr.

– Man ser ett ökat transportbehov, det är många pensionsavgångar, och det är för få kvinnor i branschen. Vi måste ändra synen på föraryrket lite. Därför startade vi det här nätverket, säger projektledaren Elisabeth Wiklund.

Det handlar bland annat om att stötta varandra, att motverka diskriminering och att locka fler tjejer till yrket. Nätverket riktar sig till både förare och företagare i branschen och är ett delprojekt till Förare på väg.

– Av de 30 företag som varit inblandade i Förare på väg finns en del som inte har kvinnor anställda, men de vet egentligen inte varför utan menar att det har bara inte blivit så. Det kanske inte har kommit någon tjej när ett rekryteringsbehov har uppstått men alla sa att de skulle tänka på det inför nästa rekrytering, säger Elisabeth Wiklund.

Enligt TYA tar landets gymnasier varje år in omkring 2 000 elever till transportutbildningen, medan 1 000–1 500 blivande lastbilsförare går arbetsmarknadsutbildning eller kommunernas grundutbildning. Trots det stora antalet nyutbildade förare finns det behov av fler.

Elisabeth Wiklund har inte bilden av att det skulle vara svårt för nyutbildade tjejer att få arbete. Av de gymnasielärare från Norr- och Västerbotten som hon pratat med, svarar samtliga att alla tjejer som utbildas får jobb.

Inte heller bland dem i Transportarbetareförbundet, som Transportarbetaren pratar med, finns bilden att det skulle vara svårt för kvinnliga lastbilsförare att få jobb. En av dem är Michaela Leo.

– Jag känner inte igen det, inte på det sättet. Men jag säger inte att det inte är som Emma berättar eftersom hon bevisligen har råkat ut för och upplevt det. Det gör mig orolig, säger hon.

Michaela Leo är inte bara själv ung kvinna, hon är också ordförande i Transports Linköpingsavdelning, engagerad i Transports Organizerprojekt och var med och ordnade årets Ungdomsforum. Hon träffar ofta både medlemmar och icke medlemmar i förbundet.

Ett problem är, enligt henne, att den här typen av diskriminering är svåråtkomlig eftersom den är så svår att bevisa.

– Ofta säger de negativa inte rakt ut att de inte vill ha in kvinnor, utan att de inte behöver folk. Om det sedan dyker upp en kille som frågar om jobb och får det så är det svårt att bevisa att det rör sig om diskriminering.

Någon som inte blir förvånad över Emmas berättelse är Malin Johansson. Hon är själv lastbilschaufför i Småland och var för några år sedan med och startade ett kvinnligt nätverk i samarbete med Transport. Nätverket lades, av olika anledningar, ner men Malin Johansson tror att behovet fortfarande finns kvar.

– Vårt nätverk skulle vara till för det som man inte skriver om på Facebook. Det skulle vara någonstans dit man kunde höra av sig för att få stöd och hjälp med var man kan vända sig, för det visste inte jag när jag fick problem, säger hon.

Hon menar att det finns diskriminering och att det är viktigt att prata om det. Hon upplever till exempel att det är svårt som tjej att utvecklas i yrket.

– Som tjej måste man hela tiden bevisa att man kan göra ett bra jobb och det är ju svårt när man inte får en chans, men det gäller att inte ge upp. Man kanske får ta skitjobb i början men sedan kan man jobba sig uppåt. Ju mer olika saker man kan, desto nyttigare blir man för åkerierna.

Malin Johansson tror att jobb som timmer- eller maskintrailerförare kan vara bland de svåraste att få. Dels är det få kvinnor som jobbar med det, dels betraktas det som manliga inriktningar och dessutom är det krävande arbeten.

– Men de kan inte få en mer engagerad arbetare än en tjej, för om man inte vill det här så ger man sig inte in i branschen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;