Therése ”Tuss” Hedman väntar sitt första barn och är förvånad över att vilt främmande människor nu tar sig rätten att kommentera hennes figur. Beskyllningar om att vara blatte-lover och feministkärring tar hon däremot som en komplimang.
Close
Therése ”Tuss” Hedman väntar sitt första barn och är förvånad över att vilt främmande människor nu tar sig rätten att kommentera hennes figur. Beskyllningar om att vara blatte-lover och feministkärring tar hon däremot som en komplimang.
Close

”Sopkärringen” som twittrar och bloggar

Månadens medlem. ”Sopkärringen” Therése Hedman jobbar som ensam tjej bland sex sopgubbar mitt i Stockholm. På sin blogg kallar hon sig Tuss, men som tvittrare ”BitterFittans”. Det är en myt att journalister och politiker twittrar mest, hävdar Therése.

– Det är väldigt mycket ”vanligt” folk på Twitter, utbrister hon bestämt när vi träffas i solen på en parkbänk.

Sopkärring är Theréses egen benämning på motsvarigheten till sopgubbe, med positiv klang. Hon tog sina första stapplande steg på Twitter för snart fyra år sedan och fastnade. För att komma in i tekniken googlade Therése på allehanda förkortningar som dök upp och ställde massor av frågor.

– Jag behövde aldrig känna mig dum och fick svar direkt, intygar hon. Twitter är ett oerhört snabbt medium och man kan fråga om allt. Senast undrade jag vilken typ av barnvagn vi skulle välja och fick tusen svar som pekade i olika riktning. Lite för många, men dagen därpå köpte och hämtade jag och min man en vagn hos en av twittrarna.

Therése knäpper händerna kring magen. Där växer sonen som är planerad att titta fram i oktober. På sin blogg ”tankaravtuss” beskriver hon hur människor nu ger sig rätt att närgånget kommentera hennes figur.

– Kvinnor bedöms utifrån sina kroppar och män utifrån från sina prestationer. Vad stor du är, fick jag höra redan i början av graviditeten. Plötsligt fick människor jag inte ens känner rätt att utan skrupler kommentera min kropp. Även om jag inte tar åt mig borde folk tänka sig för. Min kropp är inte allmän egendom bara för att jag väntar barn!

Läskiga förlossningshistorier som människor dessutom ”generöst” vräker över Therése betackar hon sig också för. Överslätande ord om att det säkert inte händer henne biter liksom inte efteråt…

När Therése började twittra följde hon ett gäng kändisar och ”ståuppare” men ganska snart övergick hon till att nästan bara ha kontakt med vanliga människor.

– Politiker och journalister är lite tråkiga. De är så försiktiga. Vanligt folk skriver mer rätt på vad de tycker och tänker. Det är mycket roligare! De behöver ju inte stå till svars för någon efteråt, säger Therése och ler.

Hon beskriver Twitter som ett väldigt socialt medium. Genom att skicka ut en förfrågan kan man snabbt få ihop ett gäng människor till en pubkväll eller ”aw”, after work.

– Det är jättespännande att träffa människor som man bara twittrat med tidigare. Jag har aldrig blivit besviken utan fått flera nya vänner genom Twitter.

Facebook beskriver Therése som ett jättebra medium för att hålla liv i kontakterna med vänner och släktingar. Men Twitter kräver mer eftertanke.

– Det är lätt att bara slentrianmässigt trycka gilla på Facebook här och där.

För något år sedan kände hon att de 140 tecken som ryms inom varje twitterinlägg inte riktigt räckte till. Therése ville ha mer utrymme för sina åsikter och övergick till att blogga. Nu skriver hon med ojämna mellanrum om allt från vikthets till böneutrop i Fittja, vardagsmatlagning, hemlöshet och osmarta dokusåpaprofiler.

Therése klär också av ”Facebookmyset”, som så många beskriver. Ibland kanske för att dölja att det inte är så väldigt puttrigt där hemma. Den verkliga personen kan ju vara en helt annan än den man målar upp i Facebook. Motsvarande erfarenhet har hon inte från sina Twittervänner.

Therése lämnade sitt tidigare arbete bland multihandikappade barn och ungdomar för att få ett där hon inte tar med sig jobbtankarna hem. Nu kör hon sopor och skräp från kontor, butiker och hushåll i truck, mitt i Stockholms city.

På sin blogg gör hon en utförlig beskrivning i ord och bild av hur hon jobbar. Den avrundas ”det är bullrigt, illaluktande och tungt, men jag trivs. Vi är ett bra gäng och vi har kul ihop och det tycker jag är bland det viktigaste. Jag och mina sex grabbar.”

– Jag är skyddsombud och den psykosociala arbetsmiljön kommer på första plats. Att man trivs med dem man jobbar med påverkar så mycket hur man mår. Och lukten? Den blir man immun mot efter tio minuter, som tur är.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Fråga tidningsbud

Vilket fack ska min son tillhöra?

Transport. Henrik vill veta om hans son kan vara medlem i Transport då han jobbar som tidningsbud. Ingela har mörkt på jobbet och undrar om det verkligen ska vara så. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Christian Florin

…du och stuverikollegan Betim Bajrami i Göteborgs hamn har på tre veckor värvat 26 nya medlemmar till Transport.

Transportarbetarens logga

Uteslutning prövas i hovrätten

Juridik. Transports rätt att utesluta en medlem som politiskt aktivt arbetar mot förbundets mål ska avgöras av Svea hovrätt. På onsdag inleds rättegången.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Månadens medlem
Sofie Rask tillbringar hundratals mil bakom ratten varje vecka. ”Jag var lite optimistisk i början och tänkte att jag kunde göra tio besök på en dag. Men det går inte om Foto: Emma-Sofia Olsson

Facket rullar in på bensinstationerna

Organisering. Sofie Rask har tagit ledigt från sitt jobb på OKQ8 i Umeå för att under vintern besöka alla bensinstationer i norra Norrland.

Hallå där!

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.

Mimmi Broström kör ett fordonståg på el i ett försöksprojekt inom skogsindustrin. ”Jättekul att vara med från början”, tycker hon. Foto: Justina Öster

Ellastbilen går som tåget

Mötet. Mimmi Broström testkör ett 33,5 meter långt fordonståg. På el. Ekipaget är unikt designat för att köra, lasta och lossa drygt 90 ton flis. På dispens. ”Han är snäll!” säger hon.