;

SAS i behov av nyemission

När SAS presenterar sin kvartalsrapport nästa vecka kommer den att visa ett positivt rörelseresultat på 568 miljoner kronor, enligt bolagets egna uppgifter. Trots det är likviditeten så dålig att ytterligare en nyemission behövs, enligt Dagens Industri.

Finansdepartementet har utövat hårda påtryckningar på bankerna för att förlänga SAS lån, som annars löper ut i juni. Om bankerna inte går med på att förlänga lånen kan de tvinga SAS i konkurs. Det skriver Dagens Industri i dag, torsdag.

Anledningen till att en nyemission kan behövas är att SAS finansiella beredskap, kundernas säkerhet, har sjunkit kraftigt sedan årsskiftet. Framför allt är det de likvida medlen, företagets tillgängliga kontanter och kontotillgångar, som har minskat, från 3,8 miljarder kronor till 2,4 miljarder.

Den övriga delen av den finansiella beredskapen är kreditfaciliteterna. I SAS fall är det lånen från bankerna, på sammanlagt 4,7 miljarder kronor, som nu håller på att omförhandlas.

Dagens Industri skriver att alla sex banker som lånar ut pengar till SAS till en början var negativa till att förlänga lånen, men att det nu, efter hårda förhandlingar, ser ut att ljusna. Nordea och SEB ska ha ändrat inställning medan flera av de andra bankerna fortfarande uppges vara osäkra.

Bankerna har varit negativa till att förlänga lånen eftersom de menar att de nordiska staterna, som är SAS största ägare, borde gå in med mer pengar. Ägarna har tidigare gått in med stora summor för att rädda bolaget men på grund av den stora osäkerheten är det inte troligt att de gör det den här gången.

Enligt Dagens Industri kan möjligen en förlängning av lånen kombineras med en nyemission, där SAS med hjälp av nya aktier kan få in mer pengar i företaget. Men innan dess måste SAS dock komma överens med Transport och de andra fackförbunden om besparingsprogrammet och försäljningen av tillgångar, som Transportarbetaren tidigare berättat om.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;