Riksdagen vill inte begränsa strejkrätten

Riksdagen säger nej till EU-kommissionens förslag om att begränsa strejkrätten inom EU. Den så kallade Monti II-förordningen har skapat starka protester inom fackföreningsrörelsen och bedöms strida mot EU-rätten.

Transportarbetareförbundets tredje vice ordförande, Martin Viredius, drar en lättnadens suck. Riksdagen går nu på arbetsmarknadsutskottets linje, och ska skicka ett kritiskt yttrande till EU. Något som även länder som Tyskland, Frankrike och Danmark planerar. Diskussioner kring den möjligheten pågår också i Storbritannien och Österrike.

– Monti II-förordningen är riktigt eländig och skulle till och med förvärra situationen i den verklighet vi tvingas leva i efter Lavaldomen, säger Viredius.

Han syftar på den fackliga konflikten mellan de svenska fackförbunden Byggnads och Elektrikerna, å ena sidan, och det lettiska byggföretaget Laval un Partneri. EU-domstolen dömde till arbetsgivarens fördel, och en ny lagstiftning infördes i Sverige, Lex Laval. Den går ut på att utländska företag inte behöver anpassa sig till arbetslandets kollektivavtal. På det sättet snedvrids konkurrensen mellan inhemska och utländska företag, kritiserar fackförbunden.

Tanken med EU-kommissionens nya förslag till förordning är att reglera strejkrätten i medlemsländerna. Kommissionen ser bland annat framför sig att en domstol ska kunna pröva om en facklig stridsåtgärd kan anses som rimlig, och inte i onödig utsträckning hindrar den fria rörligheten av varor och tjänster över gränserna.

Ytterst handlar det alltså om en maktkamp mellan två rättigheter. Fackförbundens rätt att strejka och vidta andra stridsåtgärder vid konflikter, och rätten att fritt erbjuda varor och tjänster och kunna etablera företagsverksamhet över landsgränserna.

Den svenska riksdagen, som gått på arbetsutskottets linje, anser att EU-förslaget strider mot den så kallade subsidaritetsprincipen. Med det menas att unionen inkräktar på ett område som EU-länderna själva bör få bestämma över.

Transports Martin Viredius påminner om löftet att Sverige skulle få behålla den svenska modellen, där arbetsgivare och fack förhandlar om löner och villkor, när vi gick med i EU.

– Konflikträtten ska vara säkrad inom unionen och den rätten kommer alltid att innebära någon form av ingrepp i den fria rörligheten. Att en domstol skulle bedöma om fackliga stridsåtgärder kan anses som rimliga är fullständigt käpprätt åt skogen!

– Vad vi behöver nu är förordningar som förstärker medborgarnas fackliga rättigheter, inte nya inskränkningar. Det känns som om vi ständigt tvingas göra brandkårsutryckningar för att slå ner fackföreningsfientliga förslag som hela tiden poppar upp från EU, anser Martin Viredius.

Han hoppas att stödet från flera andra länder och parlament ska tvinga EU-kommissionen att dra tillbaka sitt förslag. Flera bedömare tror att det kommer att bli så.

Från fackligt håll framhåller man också att strejkrätten är skyddad i svensk grundlag.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.