;

”Polisen måste konkurrensutsättas”

Kriminologen Leif GW Persson var en av talarna på årets säkerhetsmässa i Älvsjö. Han menade att den privata bevakningsbranschen bör få större ansvar. – Polisen måste konkurrensutsättas. Poliser är mer än fyra gånger så dyra som väktare och ändå går det mesta av polisarbetet åt till att pyssla om den egna organisationen.

I dag, fredag, avslutades den nordiska säkerhetsmässan Skydd 2012 i Älvsjö. Bland mängder av ny teknisk bevakningsutrustning och skyddsredskap har den svenska säkerhetsbranschen samlats under veckan.

Några av de ämnen som har diskuterats och debatterats är utbildning för väktare och hur samhällsutvecklingen ställer nya krav på bevakningslagen.

En återkommande talare och debattledare var Leif GW Persson. På fredagen pratade han om var gränsen mellan det offentliga bevakningsarbetet och det privata går. Han menade att mycket av polisens uppgifter i dag, även brottsutredning, skulle kunna skötas av privata företag.

– Argumentet från staten är att de har våldsmonopol och att det är för allvarligt att släppa på. Men mycket av kriminalarbetet är pappersarbete, utan våldsinblandning. Det finns inte heller några invändningar mot att privata aktörer skulle kunna ta en större del av bevakningsuppdraget, säger han till Transportarbetaren.

Men om väktarna får fler uppgifter och större befogenheter, skulle inte det göra att det krävs mer utbildning?

– Jo, och det skulle göra att lönerna skulle stiga och kostnaderna skulle gå upp. Men det är en jävla bit innan lönerna har tagit sig från 220 kronor i timmen, som en väktare kostar i dag, till 920 kronor i timmen, som en polis kostar.

En av veckans stora snackisar i Transports monter har annars varit konsekvenserna av Panaxiaaffären.

– Det är många oroliga som har kommit hit och frågat om vad det här betyder för branschen – om de måste byta jobb nu. Så vi har försökt att ingjuta lite hopp, säger Rose-Mari Settergren, från Transports avdelning 9, Örebro.

Hon var på plats som representant för Transport och för GOS, ett avtal om god sed i bevakningsbranschen mellan Bevakningsbranschens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd (BYA) och Transportarbetareförbundet.

Förutom en hel del allmänfackliga frågor är just Panaxia ett ämne som har varit återkommande. Rose-Mari Settergren tror att är bra att mässan har varit just den här veckan så att de som har frågor har haft möjlighet att kunna ställa dem direkt.

– Diskussionen har ändå varit att det här kanske kan leda till något positivt för branschen. I stället för att bara sänka priserna kan det här kanske leda till högre priser och bättre kvalitet, säger hon.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;