;

Ovanligt döma arbetsgivare för ocker

Ockerdomen mot en arbetsgivare i Malå är ovanlig. Nu återstår att se om den kan ge eko i andra fall.

Den 19 april dömdes två män, far och son, för grovt ocker, efter att som arbetsgivare ha förmått sin personal att arbeta dag och natt utan skälig lön. Att en arbetsgivare döms för ocker mot sina anställda tillhör inte vanligheterna.

För att dömas till ocker krävs att den misstänkte har utnyttjat en annan persons trångmål, beroendeställning, lättsinne eller oförstånd för att få något som man annars inte skulle ha fått, eller till ett alldeles för lågt pris.

Ofta handlar domar om ocker om lån till alldeles för hög ränta. Marcel Carlstedt, förbundsjurist på Transport, känner inte till något annat fall där en arbetsgivare har dömts för ocker. Det gör heller inte Robert Sjunnebo på LO-TCO rättsskydd, som företräder medlemmar från flera olika fackförbund i tvister med arbetsgivare.

Däremot känner han till flera fall där arbetstagare har utnyttjats till mycket låga löner. De fallen följer ett tydligt mönster, samma mönster som i fallet med Malå-företaget.

– Det var det länge sen vi hade något sådant fall med en person som är född i Sverige. Men på senare år har vi sett att fall som rör invandrad arbetskraft ökar.

Robert Sjunnebo menar att det finns en naturlig förklaring till att invandrare som vistats kort tid i Sverige råkar illa ut på jobbet.

– De är ju i en beroendeställning från första dagen de kommer till Sverige. Deras förutsättning för att få stanna i Sverige är ju arbetstillståndet och då är man nog inte så stursk.

– Dessutom är de ofta inte med i facket och glada över att överhuvudtaget ha ett jobb.

Domen i Malå-fallet har ännu inte vunnit laga kraft. Än så länge kan de båda dömda männen överklaga till nästa instans, hovrätten.

Advokat Johan Gullesjö företräder sonen.

– Jag kommer att träffa min huvudman i nästa vecka. Min rekommendation till honom är att vi ska få det här prövat.

Gullesjö ser flera brister i domen. Dels tycker han att bevisen är oklara. Men han är också tveksam till om kriteriet för ocker, att de anställda stod i en beroendeställning till sin arbetsgivare, verkligen är uppfyllt.

Åklagaren, Marie Andersson, tycker däremot att fallet är ett tydligt exempel på just ocker.

Tror du att det här kan få konsekvenser för framtida fall?

– Det är svårt att säga, alla mål är ju olika. Men kommer det ett liknande fall, är det klart att det kan spela roll.

Prövas fallet i en högre instans kan det däremot få större spridning.

– Eftersom det är sannolikt att domen kommer överklagas ska det bli väldigt intressant att se vad hovrätten säger.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;