;

Oroligt på SAS

Planerna på att lägga ut SAS marktjänster på en annan aktör har väckt mer oro än vad som först kommit fram. Många känner sig utsatta och kravet på mer information är stort, menar Erik Bohlin, från lastarnas klubb på Arlanda.

I många år har markpersonalen på SAS fått höra att de riskerar att bli outsourcade. De anställda har fått lära sig att leva med tanken på att när som helst tvingas byta arbetsgivare.

Flera Transportmedlemmar har också vittnat om att de känt sig dåligt behandlade av SAS.

När företaget var på väg mot konkurs i höstas påpekade många till och med att det inte skulle spela någon roll vad det stod på jackan, så länge jobben och förmånerna blev kvar.

Men förutsättningarna förändras.

Sedan några veckor tillbaka är det klart att Groundhandling ska göras om till ett eget dotterbolag för att senare tas över allt mer av Swissport.

– Det har varit en lång process som har kantats av informationsbrist och brist på konkreta svar på våra frågor, säger Erik Bohlin, som är med i styrelsen i Transports Groundhandlingsklubb på Arlanda.

Bristen på kunskap om hur Swissport är som arbetsgivare ökar också osäkerheten. Från Helsingfors, där Swissport redan verkar, finns inga negativa synpunkter, men Erik Bohlin är inte säker på att det behöver betyda att allt är frid och fröjd.

– Det beror på vad man har att jämföra med sedan tidigare.

I takt med att förändringen kommer närmare och blir mer konkret växer också motståndet mot att behöva lämna SAS.

– Jag får rapporter från klubbarna. I det första steget blir det inga förändringar, det är stegen bakom som skapar oro, säger Kenneth Grampe, ombudsman på flygavdelning 46.

Förutom de lokala överenskommelserna på Arlanda önskar många att få behålla de så kallade id-biljetterna, som går att använda på alla flygbolag i Star Alliance.

– Biljetterna betyder otroligt mycket. Vissa är till och med beredda att byta jobb om de inte får ha dem kvar, berättar Grampe.

När det blev känt Groundhandling kommer att bli ett eget bolag var planen att ha förändringen klar redan i slutet av den här veckan, men övergången har flyttats fram. Något definitivt datum är inte meddelat, men sannolikt blir det efter sommaren.

– Vi försöker påverka på de sätt vi kan. Juridiskt kan vi inte göra mer än att se till att Swissport följer lagar och regler men genom att ha en stark facklig organisation kan vi visa att vi är en kraft att räkna med, säger Kenneth Grampe.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;