Micks lilla hak i London

Krönika. För femton år sedan fyllde Transportarbetareförbundet 100 år. Det firades med en utställning på Arbetets Museum i Norrköping. Huset som klyver vattnet med sin strykjärnsform. Man hade valt att lyfta fram fyra yrkesgrupper; chaufförerna, hamnarbetarna, väktarna och tidningsbuden.

Min man, konstnären och tidningsbudet Jörgen Hammarberg, fick i uppdrag att arbeta fram tidningsbudsdelen. Han fick 100 kvadratmeter till sitt förfogande och avsevärda ekonomiska resurser. Arbetets museums personal visade sig vara otroligt tillmötesgående. De bangade inte för någonting! Inte ens när Jörgen föreslog att man skulle bryta upp en stor rektangel i det 80-åriga och kulturmärkta golvet för att nedsänka ett kopparbrunt fotografi som föreställde tidningsbudsmadamer från 1896, sade man nej. I stället togs det reda på en keramiker som kunde återställa golvet efter utställningen. Imponerande! Men på en enda punkt tog det stopp. Jörgen ville ha en ljusskylt med text som går i loop. Inga problem. Problemet var att han ville ha texten till The Rolling Stones låt Salt of the earth: ”Lets drink to the hardworking people, say a prayer to the Salt of the earth.” Aldrig, sa museet, de kommer att stämma oss. Det blir vår undergång. I så fall måste ni ordna tillstånd och det kommer ni aldrig att få.

Nå. Började med att ringa STIM som handhar musikerersättning. De skrockade i luren: ”Det bli dyrt, öh!” Men vad gör man då? Tja, ni får väl ringa EMI. Svaret där var att de inte hade någon makt att besluta. Ni får ringa EMI i New York. OK. Harklade upp engelskan och framförde saken. Men, nej. New York kunde inte ge tillstånd. Kalla och avvisande. Jag frågar till slut: ”But what can we do about it then?” ”Well, you can always call Mick or Keith.” ”OK, can I have the number?” ”No.”

Där borde man väl ha givit upp. Men…

Jag åker upp till Stockholm för att ta hand om min sjuka mamma. Jörgen är kvar för att arbeta med utställningen. Han grubblar. Kan inte släppa det där med texten. Johannes Brost, har han kommit på. Johannes är personlig vän med Mick och de brukar festa, både i Sverige och utomlands. Letar telefonnummer. Har hemligt. Stopp igen. Men Brost spelade visst i Rederiet, vilka var med där? Bert-Åke Varg? Men så kommer Jörgen på det: ”Katta”, Katarina Ewerlöf, klasskompis och discovän med mig. Hon har varit med i Rederiet. Får tag i henne via SVT, och hon bara; ”nej men tjena Kerro, hur är det?” Dryga 20 år sedan sist. Och visst kan hon förmedla kontakt med Johannes. Han visar sig vara en trevlig person. Jag beskriver utställningen och hur textraden ska användas, och han: ”Jag kan ge dig numret till Micks lilla hak i London.” Yes! Ringer dit. En tjej svarar. Hon säger att hon ska prata med Mick. Dagen efter hade vår arbetskamrat i huset noterat ett meddelande vid telefonen: ”Mick Jaggers secretary har ringt ????”

Jag ringer och hon kvittrar; ”Mickeys wants to know if… and Mickeys wants to know that…” Hon säger att Mick tycker det låter intressant, men vill att jag skriver ett personligt brev till honom. Förklarar tankarna. Och. Då. Får. Jag. Skriva till Mick Jagger. Och jag vet att han kommer att läsa. Tillfredställelsen (Satisfaction!) över att få rikta ord till den man som betytt så mycket i mitt människoblivande sprider ett nöjt smil över mitt ansikte.

Jag lyfter pennan; ”Dear Mick! I know You’ve got a work in progress (de jobbade på en ny platta), but I’ve got one too.” Beskrev det hela och sedan blev det ju väldigt mycket puss och kram och love på slutet… Faxen går i väg och svar anländer. Från Mick. Han önskar ”every success with the show!” Triumf. Att visa brevet från Mick för de som trott att det var omöjligt var också trevligt. Med detta vill jag säga att man aldrig ska ge upp. Och att om ni vill Mick något, så har jag både telefon och

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Foto: Shutterstock

Elnätet nyckeln till gröna transporter

Åkeri. Den gröna omställningen av vägtransporter i Europa är i full gång. EU:s mål är att minska utsläppen med 90 procent till 2040, och lagstiftningen driver på övergången till nollutsläppsfordon i form av el- och vätgasdrivna lastbilar.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto: Petrus Iggström

Chefer jag minns

Arbetsliv. Vad är en bra chef? Eller snarare, hur är en bra chef? Personer i chefsposition är naturligtvis bara vanliga människor, som dock av någon anledning fått en lite speciell roll i livet.

Berättelsen om Willi Betz

Fiffel & båg. Det har skrivits mycket om tyska Willi Betz, lönedumpningens fader, och hans åkeri i tidiga 2000-talet. Från början var det ett litet tankbilsåkeri som körde vin (!) från Italien till Tyskland. Men när Berlinmuren föll 1989 öppnades portarna för privat ägande i de forna sovjetstaterna.

Att marschera i takt eller inte

Kanon. Så var den här till slut, vår omtalade kulturkanon. En reporter från TV 4 kom fram till mig där jag satt och fikade på Liljeholmstorget och stack en mikrofon under näsan. ”Vad tycker du om kulturkanon?” undrade hon.

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

Vi står där när det gäller

Om kriget kommer. När Sverige nu rustar för ett förstärkt totalförsvar talas det mycket om mat, energi och infrastruktur. Mindre uppmärksamhet får vi väktare, ordningsvakter och skyddsvakter som varje dag bidrar till att samhällets nyckelfunktioner fungerar.

Måste varje glåpord bli ett rättsfall?

Rätt & orätt. Jag har blivit kallad mycket under de många år jag har jobbat som väktare, ordningsvakt och skyddsvakt. ”Fitta”, ”hora”, ”stasivakt”… ja, listan kan göras lång men det har också gjort att jag har … härdats? Blivit avtrubbad? Tål mer än gemene man?

På ny adress

Flytt-tankar. Jag försöker säga hejdå till den gamla lägenheten. Det låter kanske enkelt, men hur lämnar man egentligen platsen där ens liv vecklat ut sig, dag för dag, år efter år?

När folkbildningen dör får lögnen liv

Ledare. Regeringens nedskärningar i folkbildning och civilsamhälle riskerar att lämna demokratin oskyddad. När fria fackförbund pressas tillbaka och kunskap trängs undan får osanningar större spelrum – och då blir den fackliga rörelsen viktigare än någonsin.

Du förtjänar respekt och uppskattning

Ordförandeord. Vi är inne i mörkare tider med kortare dagsljus och minst sagt varierande väglag. Alla ni medlemmar som arbetar och rör er ute på vägarna oavsett årstid och väglag – var rädda om er.

GDPR skyddar inte de anställda

Insändare. Det finns otaliga tekniska system med förmåga att hålla koll på de anställda som övervakar vad de gör eller inte gör under sin arbetstid. I våra branscher använder man sig ofta av kameror, gps och skannrar som registrerar vad de anställda gör.

Är allt frid och fröjd i åkeribranschen?

Debatt. Under årtionden har vi i Transport kämpat mot lönedumpning, mot oseriösa aktörer som slår undan fötterna på åkerier med kollektivavtal. Med facklig-politisk samverkan, och med stor hjälp av våra dåvarande socialdemokratiska EU-parlamentariker, drevs det så kallade mobilitetspaketet igenom.

Säkerheten ökar, men arbetsmiljön glöms bort

Debatt. Säkerhetsläget i Sverige och världen är oroligt. Cyberattacker sker dagligen, skyddsobjekt fotograferas trots förbud och spionage från utländska makter pågår. Detta skapar fler uppdrag och arbetstillfällen för bevakningsbranschen. Företagen ser ökade intäkter – men risken är att arbetsmiljön glöms bort när nya uppdrag snabbt ska bemannas.

Vevradio och stormkök

Krisberedskap. Det är viktigt att vara förberedd i händelse av kris. Råd som dubbla sim-kort och två olika betalkort är lättare att ta till sig än att stapla frystorkad mat och vatten med hundraårig hållbarhet.

Arbetsgivare, bered er på en match

Ordförandeord. Avtalsrörelsen är i princip klar för denna gång. Avtal har tecknats för alla Transports yrkesgrupper. Vissa har löst sig lättare än andra och på en del avtalsområden har vi tvingats varsla om konflikt för att nå fram.

Hur tänker ni politiker göra arbetslivet säkrare?

Insändare. Om knappt ett år är det allmänna val i Sverige. Bland annat till riksdagen där den lagstiftande makten utövas. Riksdagen utser regering som utövar den verkställande makten. I dessa delar av makten i vår stat ingår att se till så skyddslagstiftning som den samlade arbetsmiljölagstiftningen omsätts i verklighet.