;

Långt kvar till fossilfria transporter

Användningen av biobränslen ökar i Sverige. Men det är fortfarande långt kvar till målet om helt fossilbränslefria transporter. Och om vi ska nå dit måste politikerna sätta upp tydligare ramar. Den slutsatsen drar Svenska petroleum- och biodrivmedelinstitutet efter en studie.

Ett av Sveriges klimatmål är att öka användningen av biodrivmedel. Regeringen har som mål att Sverige ska ha en helt fossiloberoende fordonsflotta senast år 2030. Det finns också en vision om klimatneutrala transporter senast år 2050. Och med hjälp av en pågående utredning hoppas politikerna hitta rätt åtgärder för att nå dit.

Det finns dock redan flera prognoser och studier om användandet av biobränslen. Svenska miljöinstitutet, IVL, har på uppdrag av Svenska peteroleum- och biodrivmedelinstitutet, SPBI, sammanställt en rapport som försöker besvara frågan om vad som är realistiskt att tro om möjligheterna för förnybara drivmedel i Sverige.

Frågan är dock komplicerad eftersom det finns så många faktorer som spelar in. Det beror till exempel på teknikutveckling, ekonomisk situation, den allmänna opinionen och tillgång på råvara. Dessutom skiljer sig olika aktörers prognoser om produktion och användning åt. För år 2030 finns uppfattningar från olika aktörer om att allt mellan sex och 56 procent av de svenska vägtransporterna kommer att använda biodrivmedel.

Forskarna bakom rapporten har ändå vägt samman alla delar och lägger fram ett scenario som de räknar som realistiskt.

Deras slutsats är att produktionen av biodrivmedel kommer att öka kraftigt under de kommande åren. Enligt den mest optimistiska prognosen kan produktionen i Sverige fyrdubblas fram till 2030. Jämfört med dagens 6 terawattimmar kan det komma att handla om cirka 26 TWh.

Men det är ändå för lite för att motsvara den totala energianvändingen inom transportsektorn, som nu ligger på omkring 100 TWh om året.

Ett av de stora problemen är att kostnaden för biodrivmedel är högre än för fossila bränslen. För att nå klimatmålet menar därför SPBI:s styrelseordförande och vd, Bengt Westerberg och Ulf Svahn, att det krävs bättre politiska styrmedel, så att företag faktiskt satsar på förnyelsebara drivmedel.

I en debattartikel i Dagens industri skriver de att någon måste betala för de ökade kostnaderna: ”staten, det vill säga medborgarna, eller konsumenterna. Vilka som ska bära bördan är ett politiskt beslut.”

När det gäller klimatfrågan i stort har även Transportarbetareförbundet efterfrågat tydligare styrning och mer ansvar från politiker, världssamfundet och nationalstaterna.

Martin Viredius, som ansvarar för förbundets stora klimatsatsning, sa till Transportarbetaren i februari:

– Marknaden kan inte lösa problemen eftersom marknadslösningar alltid bygger på relativt kortsiktiga vinstkrav. Här handlar det i stället om att utveckla system och strukturer som är långsiktigt hållbara och ger vinst först på långsikt. Och då kanske inte för enskilda företag, utan för samhället i stort.

En av delarna i Transports satsning är att i maj bjuda in till en internationell konferens i Stockholm. Där ska klimatförändringarna och transportsektorns påverkan på växthuseffektendebatteras.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;