;

Kritik mot bevakningsavtalet

Många väktare har uttryckt stark besvikelse med det nya bevakningsavtalet. ”Inte ens lön enligt LO-märket”, och ”facket viker ner sig ännu en gång”, är bara ett par exempel på läsarkommentarer på transportarbetaren.se. Men Matts Haglund, organisationssekreterare på Transport, vill peka på de framsteg som ändå finns i avtalet.

Avtalet löper på 37 månader, och den sammanlagda löneökningen blir 1 768 kronor. Det motsvarar 1 720 kronor på 36 månader, vilket är 20 kronor lägre än LO:s överenskomna riktmärke. Dessutom har arbetsgivarsidan fått igenom att lönen under väktarutbildning VU1 försvinner.

Matts Haglund betonar att knappast någon i förhandlingsdelegationen är nöjd med detta, men att man fått en hel del tillbaka i stället.

– I en förhandling får man ge och ta, det ingår i spelet, säger han.

Bakgrunden till VU1-frågan är att betalning under utbildningen varit unikt för väktarbranschen. I grunden har systemet byggt på att en anställning krävts för att kunna delta i utbildningen hos Bevakningsbranschens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd (BYA).

– Hade vi inte gått med på förändringen i VU1 hade arbetsgivarsidan kunnat söka sig andra vägar än BYA. Företagen hade startat egna skolor, utan lön, och det hade inte varit en förhandlingsfråga som vi kunnat påverka. På det här sättet har vi åtminstone kvar BYA, vilket ger oss fortsatt möjlighet att påverka hur utbildningen ska se ut, vilka antagningskrav som ska ställas och så vidare, säger Matts Haglund.

I gengäld fick Transport igenom sitt krav på ob-ersättning under hela arbetstiden, även för den del av nattpasset som ligger efter klockan 6.00. Förändringen träder i kraft från 2015.

På ett normalt nattarbetande schema blir det cirka 250 till 500 kronor i månaden för den enskilde väktaren.

– Detta är en rättvisefråga. Att det skjutits så långt på framtiden beror delvis – men naturligtvis inte enbart – på att arbetsgivarsidans lönesystem rent praktiskt inte är anpassade till detta ännu, säger Matts Haglund.

Ett annat framsteg för Transport är att förutsättningarna förbättrats för behovsanställda som jobbat länge. I dag erbjuds en behovare ett fast arbetstidsmått efter ett år på företaget – enligt det nya avtalet ska det ske efter nio månader.

– Det här är en fråga som varit på tapeten tidigare, och nu nådde vi längre fram med den. I det förra avtalet blev det tydligare vad som gäller – det blev lättare för den anställde att hävda sin rätt, och lättare för förbundet att tvista mot arbetsgivare som inte sköter sig. Nu lyckades vi dessutom korta tiden som krävs innan arbetsgivaren ska erbjuda fast anställning, vilket är en framgång för alla behovsanställda, säger Matts Haglund.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;