Kom överens om ersättningen innan jobbet påbörjas!

På bemanningsföretag som tecknat kollektivavtal med facket ska uthyrda arbetare ha en lön som motsvarar den genomsnittliga förtjänsten hos en jämförbar arbetsgrupp hos kundföretaget. Därför fastställs en genomsnittlig lön eller så kallad GFL, ett genomsnittligt förtjänstläge, för den uthyrde.

När en bemanningsanställd inte är uthyrd på jobb ska uthyrningsföretaget betala så kallad garantilön. (Se faktarutan här intill.)

Orsaken till att lönerna blev fel på Tranpenad berodde delvis på att bemanningsföretaget fått oriktiga uppgifter från kundföretaget. Kunden borde ha uppgett att deras egen personal hade betald rast, därför skulle även den inhyrda personalen ha det.

Uthyrningsbolaget hade dock också felat genom att inte ersätta sina anställda upp till garantinivå, då kundföretagets uppdrag endast varade i sex arbetstimmar per dag. Den saknade tiden skulle ha ersatts med så kallad garantilön, exempelvis för en timme per dag.

Tvister mellan arbetsgivare och fack kring det genomsnittliga förtjänstläget är de i särklass vanligaste, förklarar lokalombudsman Mats Andersson på Transports Göteborgsavdelning. Han har nyligen stoppat vad han uppfattar som ytterligare ett försök att sänka förtjänstläget. Detta genom att samla enbart nyanställda med låg lön hos ett kundföretag och hävda att det är en egen enhet och därför ska ha eget GFL. Förtjänstläget blir därmed mycket lägre.

– Med lägre GFL tjänar de anställda mindre. Lönekostnaderna sjunker och bemanningsföretagen kan lägga lägre bud i konkurrens med andra bolag om uppdragen, säger han. Men betonar:

– Man kan inte utgå från att uthyrningsbolagen gör fel medvetet. De måste ju hämta sina löneuppgifter från kundföretaget, och vissa kunder försöker själva pressa ner priserna. Det kan exempelvis vara genom att inte uppge att kundbolaget har arbetstidsförkortning eller matersättning. Det är tillägg som höjer förtjänstläget och därmed personalkostnaderna.

För att undvika konflikter och felaktigheter råder Transport arbetsgivare att komma överens med facket om GFL, innan arbetet påbörjas. Samma råd ger arbetsgivarparten Almega på sin webbsida.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.