Hellre glad på deltid än sur på heltid

Krönika. En gång fanns det en sjöman som var ute på sjön elva månader av årets tolv. Julmånaden brukade han vara hemma, säga hej till barnen och eventuellt hinna tillverka ett nytt barn innan han mönstrade på igen. En väninna till hans hustru frågade en dag om det inte var otroligt jobbigt med en karl som arbetade så. ”Jo. Men det går att stå ut med. En månad går ändå rätt så fort.”

När jag flyttade till egen lägenhet efter skilsmässan kände jag igen mig i den berättelsen.

Frihetskänslan var faktiskt omedelbar och helt oemotståndlig. Ingen som undrar när jag kommer hem, eller var jag var, eller vem jag träffat och varför. Varannan vecka har jag möjlighet att träffa vänner, gå på föreningsmöten, sitta och måla på kvällarna eller ta ett långt och avkopplande bad om jag nu känner för det. Naturligtvis har inte mitt ex hindrat mig innan, men som alla föräldrar vet är det inte alltid helt lätt att komma vare sig hemifrån eller koppla av hemma när en efterfrågas av barnen under all deras vakna tid.

Sedan jobbar jag massor varannan vecka också, för att kunna ha kortare dagar de veckor jag har barnen, men ändå. Egentid. Vuxentid.

Tid för riktigt, riktigt dåligt samvete över att jag faktiskt inte längtar efter barnen precis hela den tiden då jag inte är med dem. Trots att de har det alldeles utmärkt bra hos sin pappa – och trots att jag själv mår så mycket bättre som mamma nu när jag kan vara bara mig själv varannan vecka i stället för verkställande direktör mamma i firma Familjen AB dygnet runt, veckan igenom och hela året runt.

Men det finns en del som inte förstår. Det är visst så att föräldrar enbart ska vilja vara med sina barn, helst längta efter dem varje minut på arbetstid och sedan inget hellre vilja än att bygga lego och baka muffins och helst lägga upp fina bilder på det hela på sociala medier så att barnens vänners föräldrar kan se hur mysigt det är.

Nu vet ju jag att det finns många föräldrar som liksom jag faktiskt trivs rätt bra på jobbet. Även om en är borta en hel del, ligger ute en vecka eller två i taget och sedan kommer hem till familjen ett tag så är det rätt skönt att få rå om bara sig själv.

Men nu är jag ju ändå kvinna och som mamma är det här kravet att en alltid ska vilja vara med sina barn än större. Aldrig har jag hört mina manliga kollegor få frågor om ifall det är jobbigt att vara borta från barnen på den veckolånga konferensen.

Nu är det ju dessutom så att jag visserligen saknar mina barn, men ändå känner jag att jag trivs alldeles utmärkt med att vi har dem varannan vecka, jag och exmaken.

Kanske är det så att det är fel på mig, men om det är det så är jag hellre lycklig varannan-veckas-förälder än miserabel heltidsförälder. För ärligt talat, den där veckan, den går att stå ut med. Den går ändå rätt fort.

Jag är helt enkelt hellre onaturlig och lycklig än naturlig och olycklig. Och du då?

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

På Island finns hoppet och inspirationen

Politik. Det är valår i år och enligt opinionsmätningarna ser det bra ut för Socialdemokraterna men … Tänk om Tidöpartierna, med SD i spetsen, får så många röster att de återigen kan bilda regering och denna gång får SD också ministerposter. Ja, då är det lätt att mista hoppet för såväl demokrati som fackliga rättigheter.

Skit i nyårslöften – välj intentioner

Tid för förändring. Om bara några dagar är det nyårsafton och då hopar sig förväntningarna. Mitt i nyårskvällen står vi och tittar upp mot himlen där raketerna avlöser varandra. Och just där och då ska nyårslöften avges och löften staplas på varandra.

Vi står där när det gäller

Om kriget kommer. När Sverige nu rustar för ett förstärkt totalförsvar talas det mycket om mat, energi och infrastruktur. Mindre uppmärksamhet får vi väktare, ordningsvakter och skyddsvakter som varje dag bidrar till att samhällets nyckelfunktioner fungerar.

Dags att ta ansvar i alla led

Insändare. Nu är det dags att sätta ner fötterna ordentligt. Vi måste ta ett gemensamt ansvar i samhället när det gäller stress i arbetslivet.

När ovädret slår till räcker inte ord

Ledare. Äntligen är januari över. Det är en månad som på något sätt är mycket längre än sina 31 dagar. Vintern håller dock i sig. Och med det halkiga vinterväglag. I storhelgerna drabbades Sverige av både Johannes och Anna, stormar och snöoväder.

Ännu ett trick för att splittra arbetarklassen?

Debatt. Det är en gammal sanning: härska genom att splittra. Genom att blåsa upp skillnader mellan grupper kan fokus flyttas bort från det som förenar oss – lönearbetet och beroendet av trygga jobb för ett värdigt liv.

Solidaritet och rättvisa på allvar

Arbetstidsförkortning. Mycket prat om makteliten och deras löner dessa dagar, och att några få hela tiden äter mer av den så berömda ”kakan”. Givetvis är detta ett stort problem och totalt fel.

När facket är starkt vågar medlemmarna höja rösten

Debatt. Vi som arbetar på vägarna, i hamnarna och på terminalerna vet att trygghet inte bara handlar om försäkringar. Trygghet handlar om att våga säga ifrån när något är fel – och om att veta att man inte står ensam när man gör det.

Julfrid – och tack för att du läser oss

Ledare. Julen ska vara varm och glädjefylld, inte ett maraton av måsten. Låt oss släppa taget om perfektionen och hjälpas åt, så tindrar både barn och vuxna lite mer.

Kortare arbetstid högt på agendan

Ordförandeord. År 2025 närmar sig sitt slut och jul- och nyårshelgerna är nära. Året som gått har varit minst sagt hektiskt. Det har varit en långdragen avtalsrörelse, som för oss i Transport pågått från mars till oktober.

Foto: Shutterstock

Elnätet nyckeln till gröna transporter

Åkeri. Den gröna omställningen av vägtransporter i Europa är i full gång. EU:s mål är att minska utsläppen med 90 procent till 2040, och lagstiftningen driver på övergången till nollutsläppsfordon i form av el- och vätgasdrivna lastbilar.

När folkbildningen dör får lögnen liv

Ledare. Regeringens nedskärningar i folkbildning och civilsamhälle riskerar att lämna demokratin oskyddad. När fria fackförbund pressas tillbaka och kunskap trängs undan får osanningar större spelrum – och då blir den fackliga rörelsen viktigare än någonsin.