Frode Laursen friades i hovrätten

Det kan inte bevisas att det danska speditionsbolaget Frode Laursens dotterbolag Frode Laursen Polska gjort sig skyldig till otillåten cabotagetrafik, enligt en dom i Svea Hovrätt i dag. Hovrätten går alltså på samma linje som Västmanlands Tingsrätt, och friar Frode Laursens ägare Thorkil Andersen.

Åklagaren Jens Carlström beskriver målet som unikt på flera sätt.

– Dels har ett sådant här ärende aldrig prövats tidigare. Dels är det ett mål där alla kort legat på bordet – genom gps-listor och annat har man kunnat följa ett antal lastbilars väg genom Sverige, och ändå har man inte ansett sig kunna klarlägga vad bilarna gjort inom landet. Det finns ingen som i efterhand kunnat redogöra för det, säger han.

Historien tog sin början redan för tre år sedan, då sex av Frode Laursens polskregistrerade bilar – som alla körde livsmedel åt ICA – stoppades av polisen i Västmanland. Polisutredningen kom fram till att bilarna huvudsakligen bedrev inrikestrafik mellan olika svenska städer, och i maj i fjol åtalades Thorkil Andersen vid Västmanlands tingsrätt.

Jens Carlström ansåg att Frode Laursen-koncernen brutit mot reglerna som ger utländska åkeriföretag rätt att köra tillfällig inrikestrafik i andra EU-länder – att det alltså handlade om otillåten cabotagetrafik.

Tingsrätten ogillade dock åtalet. Man konstaterade visserligen att dotterbolaget Frode Laursen Polska legat och kört i Sverige upp till 17 dagar i sträck med polska bilar och lågbetalda polska chaufförer, men enligt rätten var det inte bevisat att de luddiga cabotagereglerna överträtts.

Jens Carlström överklagade målet till Svea Hovrätt, men nu har alltså hovrätten kommit till samma slutsats som tingsrätten. ”I likhet med tingsrätten anser hovrätten att Thorkil Andersens uppgifter om att det förekommit internationella transporter och i viss utsträckning tomma körningar inte framstår som orimliga och de motbevisas inte heller av utredningen i målet”, skriver Svea Hovrätt i domen.

En del av problematiken består i att de aktuella transporterna ägde rum under våren 2009 – det vill säga innan de nya tydligare reglerna kring utländska åkeriers inrikestransporter trädde i kraft. Men trots det ändrade regelverket kan hovrättens dom komma att bli prejudicerande, enligt Jens Carlström.

– Även om det kommit nya regler där man på ett annat sätt kan räkna antal dagar som en bil befunnit sig inom landet, så finns det fortfarande ingen skyldighet för ett åkeri att bokföra vad bilen egentligen gjort i landet – om det handlat om internationella transporter, tomkörningar eller cabotagetrafik. Slutklämmen kanske blir att man borde lagstifta om en skyldighet att i efterhand kunna redogöra för vad bilarna haft för sig under sin vistelse i landet, säger han.

Jens Carlström har ännu inte läst domen utan bara fått den föredragen, men han tror inte det blir aktuellt att ta fallet vidare till Högsta Domstolen.

– Det är nog närmast uteslutet att HD skulle ta upp det här ärendet, det är så grundligt utrett ändå.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.