En stor liten man

Krönika. Den här våren, då jag har tagit hand om min far tills han gick bort i juli, har varit den ensammaste i mitt liv. Jag har förstås haft honom, alltmer avtynande. Men många av de närmaste har hållit sig på avstånd.

Delvis kan jag förstå dem. Pappa var något av en enstöring. Han blev glad över att få uppmärksamhet men hade svårt att själv ta kontakt och visa uppskattning. Dessutom hade han en idé om att släkt inte var så viktigt. Att blod inte är tjockare än vatten och att det går lika bra med vänner, om än flyktiga. Ändå var han nog mer älskad av oss än vad han förstod.

Under våren pendlade han mellan sjukhus och hemmet med en gravt överbelastad hemtjänst.

I tysthet, mer med blickar och korta stickord, dryftade vi två saker. Den ena var om det var meningsfullt att leva efter fyllda åttio. Han tyckte att han gjort sitt och låg mest i sängen fastän han visste att det var farligt med hans kol då det skapade ideliga lunginflammationer.

Visserligen kunde han hålla med om att det var roligt att bli firad på åttioårsdagen. Och våra stapplande promenader till fiket på Sveavägen där folk kunde stanna upp och prata en stund med honom, medgav han var trevliga.

Den andra frågan var detta med släkten. Efter en barndom helt utan sin pappa och delvis utan sin mamma, hade han alltså svårt med de närmaste.

Han hade kunnat lita på mig och att jag ville hans bästa. Men efter att jag fixat plats på äldreboende, han kunde verkligen inte bo hemma, valde han ändå att stanna i hemmet. Vilket så småningom blev hans död.

Jag och min dotter hittade honom svårt uttorkad i sängen efter någon vecka, trots sju utlovade hemtjänstbesök om dagen. På sjukhuset återhämtade han sig dock förvånansvärt snabbt men började åter klaga att åttio år kunde räcka.

– Men farsan, sa jag. Du tror ju på ödet. Om det varit så att din timma varit slagen, varför hade jag i så fall hittat dig i sista stund och varför var ditt barnbarn, som är sjuksköterska, bara ett kvarter bort?

Jag tror att han fattade grejen för sista veckan i livet frågade han ofta om släkten, det lilla han kunde prata.

Man kan säga att det stod 1–1 mellan oss då han gick bort. Han hade fått rätt i att det inte var kul att leva längre och jag i att släkten faktiskt betyder en hel del.

De sista timmarna var jag hos honom. Han sov inte som han brukade utan låg och kisade mot morgonljuset. Så såg han plötsligt upp i taket, sedan på mig och några minuter senare slutade han andas. Jag fick tag på en läkare som rusade in, men konstaterade att inget fanns att göra.

När vi blev ensamma igen såg jag på pappa. Han var nästan vacker, som på fotona från när han var ung.

Jag böjde mig ner, höll mitt huvud intill hans och jag grät och jag grät och jag grät.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vill S ha min röst krävs en rejäl gir åt vänster

Debatt. Jag beundrar verkligen mina kamrater som engagerar sig i Socialdemokraterna och som försöker få till förändringar. Att Reformisterna växt och nu är S största partiförening och att fackligt aktiva kamrater finns på partiets listor ger hopp. Men uppförsbacken är ändå för lång för mig och den tycks bli allt längre.

David Ericssons senaste krönikor
David Ericsson. Foto Petrus Iggström

Kör ut dem!

Migration. Kör ut dem! löd en rubrik i Expressen i början av 1990-talet. Tidningen, eller åtminstone dess chefredaktör Erik Månsson, hade fått för sig att en majoritet av svenskarna ville kasta ut invandrarna. Den som blev utkastad var i stället han själv; han fick sparken.

Ingen liten skitsak

Arbetsvillkor. AI-bubblan är något alla talar om. Den handlar om tusentals miljarder – dollar. Många gånger mer än exempelvis den svenska statsbudgeten. När och om bubblan spricker kan det bero på något helt oväntat.

Lata speditörers paradis

Logistik. I en nattbuss på väg från jobbet kom jag i samspråk med föraren om våra respektive yrken. Han menade. – Att köra buss är bättre än att köra lastbil för här går paketen på själva. – Kan så vara, sa jag. Men mina paket är tysta och bråkar aldrig…

Alexandra Einerstams senaste krönikor
Alexandra Einerstam

Allt kan vara fejk

AI. Jag skrollar genom mitt flöde och vet inte längre vad som är verkligt. Det är inte bara att folk använder filter när de lägger ut foton, det är att allt kan vara fejk. Allt!

På Island finns hoppet och inspirationen

Politik. Det är valår i år och enligt opinionsmätningarna ser det bra ut för S men … Tänk om Tidöpartierna, med SD i spetsen, får så många röster att de återigen kan bilda regering och denna gång får SD också ministerposter. Ja, då är det lätt att mista hoppet för såväl demokrati som fackliga rättigheter.

Skit i nyårslöften – välj intentioner

Tid för förändring. Om bara några dagar är det nyårsafton och då hopar sig förväntningarna. Mitt i nyårskvällen står vi och tittar upp mot himlen där raketerna avlöser varandra. Och just där och då ska nyårslöften avges och löften staplas på varandra.

Trygg trafik kräver politiskt mod

Ledare. Vinterns isgata har ännu en gång visat att landets förare håller Sverige rullande under villkor som ingen politiker själv skulle acceptera. Samtidigt som valåret drar i gång fortsätter bristerna i arbetsmiljö, rastplatser och grundläggande hygienmöjligheter att ignoreras. Förarna förtjänar mer än vackra ord – de förtjänar trygghet, respekt och konkreta förbättringar.

Kortare arbetstid är viktig för oss alla

Ordförandeord. Hur ska Transport lösa frågan om arbetstidsförkortning? Den frågan ställs mest när jag träffar förbundets medlemmar. Många är frågande till hur arbetstiden ska kunna kortas när jobbet knappt hinns med i dagens system.

Klimatomställningen måste ge trygga jobb och säkra transporter

Insändare. 2026 behöver bli en vändpunkt för klimatkrisen. För transportarbetare är klimatförändringarna inte abstrakta. Extremväder, värmeböljor och översvämningar påverkar arbetsmiljön, ökar olycksriskerna och stör transporter som samhället är beroende av.

Dags att ta ansvar i alla led

Insändare. Nu är det dags att sätta ner fötterna ordentligt. Vi måste ta ett gemensamt ansvar i samhället när det gäller stress i arbetslivet.

När ovädret slår till räcker inte ord

Ledare. Äntligen är januari över. Det är en månad som på något sätt är mycket längre än sina 31 dagar. Vintern håller dock i sig. Och med det halkiga vinterväglag. I storhelgerna drabbades Sverige av både Johannes och Anna, stormar och snöoväder.

Ännu ett trick för att splittra arbetarklassen?

Debatt. Det är en gammal sanning: härska genom att splittra. Genom att blåsa upp skillnader mellan grupper kan fokus flyttas bort från det som förenar oss – lönearbetet och beroendet av trygga jobb för ett värdigt liv.

Solidaritet och rättvisa på allvar

Arbetstidsförkortning. Mycket prat om makteliten och deras löner dessa dagar, och att några få hela tiden äter mer av den så berömda ”kakan”. Givetvis är detta ett stort problem och totalt fel.

När facket är starkt vågar medlemmarna höja rösten

Debatt. Vi som arbetar på vägarna, i hamnarna och på terminalerna vet att trygghet inte bara handlar om försäkringar. Trygghet handlar om att våga säga ifrån när något är fel – och om att veta att man inte står ensam när man gör det.