Ekobrott en ”hjärtefråga”

Vinterdäck på lastbilar och ekobrotten inom yrkestrafiken stod på agendan under onsdagens förhandlingar. Flera krav på åtgärder från Transports sida, avvisades dock med hänvisning till att det finns gränser för förbundets inflytande.

Flera av onsdagens motioner rörde den ekonomiska brottsligheten inom yrkestrafiken. Redan vid 2000 års LO-kongress beslöts att skapa en organisation för upplysning, information och bekämpning av problemet – men sedan dess har inte mycket hänt. Trots att den förra Transportkongressen beslutade att ta tag i frågan.

Därför ville avdelning 12 Malmö att förbundsstyrelsen, i samarbete med andra LO-förbund, ska se till att organisationen för bekämpning av ekobrott äntligen kommer till stånd.

Föredragande Martin Viredius från förbundsstyrelsen menade att förslaget berör en ”riktig hjärtefråga”.

– Det finns egentligen bara en anledning till att vi inte kan bifalla motionen. Och det är orden ”se till”. Vi kan inte se till att intentionen i motionen uppfylls, men vi kan arbeta för och verka för. Intentionerna och inriktningen i det här arbetet förutsätter jag att vi är fullständigt överens om, sa han.

Malmöavdelningen tog även upp en sex år gammal utredning från riksdagens trafikutskott. Utredningen föreslog obligatorisk anslutning av taxibilar till beställningscentraler, och upprättande av tömningscentraler där taxametrarnas innehåll redovisas. Även denna utredning tycks ha fallit mellan stolarna i den politiska debatten.

Avdelningen föreslog att förbundet ska undersöka vad som stoppat upp processen, och trycka på regeringen för att äntligen få ett beslut i frågan.

Martin Viredius var tydlig med sin uppfattning om vad som stoppat upp processen.

– Det finns bara en anledning till att vi inte redan har tömningscentraler: Åsa Torstensson, som har varit den sämsta kommunikationsminister som Sverige någonsin har haft. Catharina Elmsäter Svärd är åtminstone möjlig att arbeta med, och det är på väg. Det ligger ett förslag i trafikutskottet, vi hoppas på att få en lösning ganska snart på det här, sa han.

Flera motioner föreslog att förbundet ska driva frågan om krav på vinterdäck för lastbilar och andra tunga fordon, kombinerat med obligatoriska däckkontroller vid inpassering till Sverige.

Förbundsstyrelsen ansåg frågan besvarad, i och med att Trafikverket och Transportstyrelsen redan föreslagit lag på vinterdäck eller likvärdig utrustning på tunga fordon. Enligt förslaget ska lagen träda i kraft under detta år.

Tommy Öhrvall från avdelning 26 Norrbotten hade dock inget förtroende för de båda myndigheternas arbete med frågan:

– Transportstyrelsens utredning går inte att hitta någonstans, jag sökte efter den på deras webbplats senast i dag. Det blir väl som vanligt med borgarna, att de dräller bort det som inte gynnar företagen, sa han.

Vad gäller däckkontrollerna vid gränsen, menade Martin Miljeteig från förbundskontoret att det vore orealistiskt att Transport skulle verka för en sådan åtgärd.

– Även om vi delar inställningen i sak, så vore det ganska svårt för oss att få en myndighet att införa obligatoriska däckkontroller. Vi råder inte över den frågan, sa han.

Efter votering ansågs motionerna besvarade av kongressen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.