;

DHL lägger ner i Jönköping

Den sista juni lägger DHL ner sin verksamhet på terminalen vid Målövägen i Taberg, Jönköping. Företaget har förlorat Intersport som kund. Personalen skingras till uthyrningsbolag, andra DHL-anläggningar, nya jobb och arbetslöshet.

– Stämningen är sorglig och tråkig, beskriver Transports fackliga ombud Amet Kantur.

Några fler anställda vill inte prata med tidningen. De är rädda och tycker att de redan uttalat sig i lokaltidningen. Att göra intervjun inne på terminalen känns också obekvämt. Amet Kantur och Transportarbetarens reporter går en trappa upp till ett öde lunchrum.

Bland det 60-tal arbetare som sagts upp på DHL:s tre anläggningar i Jönköping var ett 40-tal fast anställda på terminalen vid Målövägen, förklarar Kantur. Sammanlagt 20-25 av dem kommer att fortsätta jobba på DHL:s andra anläggningar. Uppsägningstiderna varierar mellan en och sex månader, allt efter anställningstid.

– Glädjande nog har många fått fasta jobb på annat håll. Andra går ut i arbetslöshet mitt under den sämsta tiden, semestern. DHL:s system stängs här den 30 juni men de inhyrda kommer att jobba kvar till juli.

Amet Kantur har varit DHL trogen i 28 år. Han tycker att trenden med allt fler inhyrda arbetare och färre DHL-anställda är oroande och ledsam. Liksom sättet att säga upp fast anställda för att sedan åter hyra in valda medarbetare via bemanningsbolag.

– Det är lika taskigt för dem som för oss, att de kommer tillbaka till samma arbetsplats och gör samma jobb, fast nu klädda i uthyrningsföretagets kläder.

En del av de uppsagda är varken med i Transport eller a-kassan. De har varit svåra att nå fram till tidigare, berättar Amet Kantur. Att fortsätta arbeta som förut efter uppsägningsbeskedet kändes jättekonstigt.

– Nu närmar vi oss slutet och det är bara att försöka jobba på och stänga av. Självklart pratar vi om vad som ska hända sen, vilka som fått nya jobb och så. Amet Kantur känner sig lite sliten efter de fackliga förhandlingarna med ledningen.

– Det har varit så fullt upp, mycket rävspel och jag har inte orkat söka något annat jobb än.

Han kommer att flytta över till DHL:s lager med reservdelar i Ljunga-rums industriområde i Jönköping. Dit får han cykelavstånd.

– Det känns tråkigt att lämna kompisarna här efter så många herrans år, men det blir intressant att träffa nya människor och få ett annat socialt liv. På Volvolagret finns inga inhyrda, där vill man ha väldigt hög leveranskvalitet på sina tjänster. Allt beror på hur kunden ser på saken.

– Jag tror inte man kan förbjuda bemanning helt, som vissa vill. Men man borde ändå kunna införa en maxgräns och inte ta in mer än högst 20 procent inhyrda, anser Amet Kantur.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;