;

”Den holländska modellen strider mot EU-reglerna”

Den så kallade holländska modellen, med lagkrav på att chaufförer ska vara anställda av de åkerier de kör åt, är troligen inte förenlig med EU-lagstiftningen. Det hävdar infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd (M) i en stor intervju med Transportarbetaren. – Holländarna ska själva utreda den frågan, det ska bli intressant att se vad de kommer fram till, säger hon.

Som Transportarbetaren rapporterat, har regeringen gett Rikspolisstyrelsen och Transportstyrelsen i uppdrag att undersöka regelefterlevnaden inom yrkestrafiken. Det är en omfattande granskning av såväl åkerinäringen som buss- och taxibranscherna. Den ska fokusera på cabotageproblematiken, trafiksäkerheten, kör- och vilotidsbrotten, arbetsmiljön, polisens kompetens med mera.

– De bilder branscherna visat upp ser väldigt breda ut, men jag tolkar det i stor utsträckning som att man inte i första hand ser problem med de lagar och regler som finns. Snarare är man kritiska mot hur de efterlevs. Man frågar sig om tillsynsmyndigheterna har tillräckligt med kompetens och resurser, säger Catharina Elmsäter-Svärd.

Själv ser hon – här och nu – inga större problem med de lagar och regler som gäller exempelvis cabotagetrafiken.

– Den långsiktiga tanken utifrån ett EU-perspektiv, där man talar om behovet av fria transporter, är ju att man i förlängningen inte ska ha cabotageregler alls. Men det förutsätter att man har andra regler som ger likvärdiga villkor för alla, och där är vi inte i dag, säger Elmsäter-Svärd.

När det gäller så kallade falska egenföretagare, chaufförer som arbetar under anställningslika förhållanden men kör på F-skatt, ser infrastrukturministern inte heller några egentliga fel i dagens regelverk.

Hon säger sig vara medveten om att systemet i vissa fall används till att utnyttja människor, som har få eller inga valmöjligheter. Men att införa en modell lik den i Holland, där det är lag på att chaufförer ska vara anställda i de åkerier de kör för, är inte aktuellt.

– Då får vi nog vänta och se vad EU säger till Holland, det är inte säkert att deras regler är förenliga med EU-lagstiftningen. Troligen är de inte det, säger Catharina Elmsäter-Svärd.

Läs resten av intervjun i Transportarbetaren nr 6, som utkommer i månadsskiftet maj-juni.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;