Ansvar för insamling flyttas till kommunerna

Kommunerna får tillbaka ansvaret för att samla in förpackningar och tidningsavfall. Det väntas en statlig utredning föreslå i höst. – Tanken är bra. Det öppnar för en mera fastighetsnära och effektiv insamling, säger Weine Wiqvist, vd för branschorganisationen Avfall Sverige.

I mitten på 1990-talet infördes det så kallade producentansvaret. Det innebär att tillverkarna blev skyldiga att själva samla in och ta hand om det avfall som deras produkter genererar.

Efter hand har producentansvaret utökats så att det i dag omfattar åtta sektorer, bland annat förpackningar, tidningar, däck, bilar och uttjänt elektronik.

Inom flera områden har hanteringen av avfallet mött hård kritik. Det gäller inte minst förpackningarna och tidningarna. Producenterna startade tidigt ett gemensamt bolag som ställde ut återvinningsbehållare runt om i kommunerna. Flitiga invånare förväntades stå hemma och sortera och rengöra glas, plast och kartonger – för att sedan köra det till återvinningsstationerna.

Men systemet haltade. Medborgarna möttes på många håll av överfulla behållare och skräpig miljö. De närboende reagerade över buller och överklagade ofta placeringen av återvinningsstationerna. På andra kanten käbblade kommuner och producentbolag om vem som egentligen har ansvaret för att städa rent på stationerna.

Förra året tillsatte regeringen en utredning för att se över avfallshanteringen. Rapporten ska vara klar i september. Men redan nu står det klart att utredare Lars Ekecrantz vill att kommunerna får tillbaka ansvaret för insamlingen av tidningar och förpackningar av glas, metall och papper.

Det gör att kommunernas ansvar för – och monopol på – insamling av hushållsavfall utvidgas.

I tidningsintervjuer har Ekecrantz förklarat att det måste bli enklare för hushållen att sortera och bli av med sitt avfall. Som det är i dag får en tomflaska och ett krossat dricksglas egentligen inte läggas på samma ställe.

Weine Wiqvist leder en branschorganisation som domineras av kommuner och kommunala bolag. Han är nöjd med utredningsförslaget, som också innebär att staten får överta det övergripande tillsynsansvaret för att avfallshanteringen fungerar.

– I allt väsentligt är förslaget bra, säger han. Eftersom kommunerna är skyldiga att samla in det övriga hushållsavfallet är det logiskt att man tar även tidningar och förpackningar.

– Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att förslaget bara rör insamlingen. Producenterna blir även i fortsättningen ansvariga för att ta hand om det insamlade avfallet.

Hur påverkas miljöarbetarna, sopgubbarna, om förslaget blir verklighet? Wiqvist säger:

– Avfallshanteringen blir mer fastighetsnära. De boende behöver inte åka till återvinningsstationer i samma omfattning. Det borde leda till fler transporter som utförs i renhållningsföretagens regi.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.