;

Ännu ett DHL-åkeri kör med utländska F-skattare

I höstas tog DHL-åkeriet Transportledet in fem ungerska chaufförer som via ett bemanningsföretag kör på F-skatt mellan Malmö och Stockholm. Nu visar det sig att Rosenlunds Åkeri i Jönköping, som också kör åt DHL, redan tidigare tog in fyra bulgariska F-skattare som kör på Oslo.

Beskedet kom som en ”kalldusch”, enligt Transports lokalombudsman Tommy Jonsson, eftersom facket tidigare haft ett bra samarbete med Rosenlunds Åkeri.

– Jag har haft stor respekt för åkeriet, men nu har förtroendet sjunkit rejält. Kontentan är att det är lönedumpning det handlar om, säger Tommy Jonsson.

Jörgen Gustavsson, vd för Rosenlunds Åkeri, vill inte bemöta kritiken eller besvara några frågor om varför man tagit in bulgarerna.

– Vi har valt att inte kommentera detta över huvud taget. Det är det svar jag har att ge, säger han.

Tommy Jonsson har ännu inte bestämt sig för bästa sättet att gå vidare.

– Jag hävdar att det handlar om illojal konkurrens. Enligt Transportavtalet ska företag som ägnar sig åt sådant här uteslutas ur Biltrafikens Arbetsgivareförbund. Det står svart på vitt, det vore jävligt intressant att få det prövat. Men än så länge gör jag ingenting förrän jag pratat vidare med mina kolleger inom förbundet.

Vad gäller Transportledet har förbundet infört så kallad frysning för bolagets medverkan i APL-systemet (Arbetsplatsförlagt Lärande) för chaufförspraktikanter.

– De elever som redan finns där ska givetvis få fullgöra sin utbildning, men vi har sagt att Transportledet ska inte ta in fler praktikanter medan vi inväntar den politiska processen. På lång sikt är det omöjligt för oss att kvalitetssäkra processen i företag där man ersätter anställda med falska egenföretagare, säger Martin Viredius, tredje vice ordförande i Transport.

Även Rosenlunds Åkeri har, hittills, fått förtroendet att ta emot APL-praktikanter, med Tommy Jonssons rekommendationer – något han ångrar i dag:

– Jag sitter med i APL-nämnden och vi godkände Rosenlunds som APL-företag en vecka innan förhandlingarna, där jag fick veta att de använt de här bulgarerna i ett års tid, säger han.

Enligt Tommy Jonsson är det ingen slump att två olika DHL-åkerier på kort tid befunnits använda utländska F-skattare.

– Det är DHL som går i bräschen för detta. De har gått ut och sagt till sina åkerier att ska ni vara med på banan så får ni lov att ta in folk via bemanningsföretag, säger han.

Transportarbetaren har inte fått tala med DHL Freights vd Peter Hesslin, men bolagets kommunikationschef Stina Petrini förnekar att DHL skulle ha krävt att åkerierna ersätter egna anställda med bemanningspersonal.

– Det är transportörerna själva som ansvarar för sin personal, i alla avseenden. Det är inte vår sak att gå ut med direktiv på det sättet, säger hon.

Från flera håll kommer uppgifter om att ännu ett DHL-åkeri – Västra Götalands Transport från Göteborg – tagit in östeuropeiska F-skattare, i detta fall polacker, genom bolaget VGT i Värnamo. Detta dementeras dock både av Jonny Karlsson, vd för VGT i Värnamo, och av Lars Simonsson, vd för Västra Götalands Transport.

Enligt Lars Simonsson kan uppgifterna möjligen bottna i ett rent missförstånd.

– Vi har några polacker här, om det nu är fyra eller fem eller sex stycken kan jag inte säga på rak arm. Men de är anställda på vanligt sätt med kollektivavtal. De jobbar här sedan flera år tillbaka, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. T Seckinger:
    9 augusti, 2019

    Detta var en intressant läsning då det förekommer ännu fler F skattaate på Rosenlunds med utgång ifrån Värnamo... O där deras lön är under all kritik... på marknaden.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;