;

”Vi hade gärna sett ett hårdare straff”

Den fällande domen av den makedonske lastbilschauffören som körde med falskt körkort välkomnas av transportbranschen. Men organisationen Här stannar Sverige! hade önskat ett hårdare straff.

Hovrätten för nedre Norrland valde att omvandla fängelsestraffet för den makedonske lastbilschauffören till villkorlig dom. För svagt, anser Kenneth Jaktlund, lastbilschaufför i Umeå och en av frontpersonerna i organisationen Här stannar Sverige!

– Vi hade gärna sett någon slags hårdare markering, säger han. Om det sen ska vara ett fängelsestraff eller ett högre bötesstraff, det är inget jag kan bedöma. Men jag tycker det borde ha varit någon slags kraftigare markering. Att han får fortsätta vara kvar i landet visar ju också på någonting som är fel. Han borde bli avvisad i och med att han inte har rätt handlingar för att jobba inom EU. Någonstans måste man sätta ner foten.

Efter den friande domen i Sundsvalls tingsrätt har den makedonske chauffören stoppats två gånger och bötfällts för att ha kört utan förartillstånd. Det är något som hovrätten borde ha tagit på större allvar, anser Kenneth Jaktlund.

– Det står i domen att rätten bedömer risken för fortsatta brottsliga handlingar som liten. Men i hovrätten satt man och pratade om att han har blivit stoppad två gånger efter tingsrätten. Det visar väl att han mer eller mindre struntar i de lagar och regler som finns. Han tar det inte på allvar. De satt ju redan med facit i hand, han fortsätter med brotten.

Har domen någon betydelse för mer ordning och reda på vägarna?

– Inte mycket. Straffvärdet är så lågt. Det du kan råka ut för är i princip böter. Vi hade velat se en kraftfullare påföljd för att sätta ner foten ordentligt.

Freddy Welle, fjärrbilschaufför, fackligt aktiv i Transport och även aktiv i Här stannar Sverige! är ganska nöjd med dagens dom.

– Hade han blivit frikänd så hade det blivit riktigt galet, säger han. Nu har han i alla fall blivit dömd och de ändrade domen från tingsrätten. Sen att han fick villkorlig dom är ju en annan sak. Jag hade helst sett att han hade åkt in. Men vi får vara nöjda med detta. Det viktigaste tycker jag är att blev dömd. Och det blev han ju.

Har domen någon större betydelse tror du?

– Ja det tror jag. Nu märker de att det inte går. De förstår att det är olagligt och kan inte skylla på en massa andra grejer, så det tror jag verkligen.

Karin Everitt, vice chefsåklagare på åklagarkammaren i Sundsvall, tror däremot inte att domen kommer att ha någon avgörande betydelse för ordningen ute på vägarna.

– Nej, jag tycker inte det, säger hon. Den här frågan är egentligen prövad många gånger förut, även i högre instanser. Det är ingen nyhet i sig att man blir dömd för brukande av falsk urkund om man visar upp falska handlingar av det här slaget. Det är bara en bekräftelse på det som också tidigare har gällt.

Hovrätten anser att de förfalskade handlingarna var uppenbara. Hur är det då möjligt att tingsrätten tidigare friade chauffören?

– Det är ju deras bedömning som de i så fall får förklara. Vi klagade på domen eftersom vi menade att den skulle ändras, det fanns skäl att döma honom.

Var det något nytt ni lyfte fram?

– Vi åberopade till viss del även ny bevisning, men jag menar att den i sig inte var avgörande. Det var egentligen ett förtydligande om vad som krävs för att få bulgariskt medborgarskap och de uppgifterna fanns redan i tingsrätten. Sen åberopades också förhör med en polisman angående hans iakttagelser i samband med stoppet och det gav ytterligare stöd för att det var något fel med handlingarna. Men den uppgiften tycker jag inte heller var ny. Men det är klart, det förstärkte ju bilden.

På Sveriges Åkeriföretag säger pressekreteraren Åsa Sköld att det nu känns som om rättvisan har vunnit.

– Det innebär en vettig chans för polis och åklagare att få fler fällande domar i sådana här fall, säger hon. Hade domslutet blivit det motsatta hade det i stort sett blivit omöjligt för polis och åklagare att kunna få fram tillräckliga bevis och det kan ju knappast ha varit lagstiftarens mening. Så det här är jättebra.  Nu visar domstolen att i Sverige gäller lagarna för alla. Man kan inte skylla på okunskap utan man ser till att man har ett giltigt körkort.

Åklagaren tror inte att domen har någon betydelse för ökad ordning och reda på vägarna. Hon säger att den här typen av brott har prövats förr i högre instans.

– Jag säger inte att jag inte håller med henne, men jag kan komplettera med att nu har han blivit dömd för att ha falska papper. Så många fall av makedonska medborgare som har blivit fällda för urkundsförfalskning tror jag inte finns i Sverige. Symbolvärdet skulle jag inte vilja underskatta. Tvärtom, det här har ett viktigt symbolvärde för våra företagare.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

;