Veteranbilsrally lockade skåningarna ur husen

Magnus Knutsson samlar på SJ-bussar. Han har 25 stycken hemma på gårdsplanen utanför Jönköping. I år kom han med en Scania-Vabis, årgång 1966, till Pärlrallyt. Fast Magnus kom inte ensam. Med sig i bussen hade ett 20-tal andra veteranbilsentusiaster.

”Samtal med föraren är förbjudet under körning. Det är ett HOT mot SÄKERHETEN.”

Bokstäverna är skrivna i ilsket rött på originalskylten från 1966. Fast Magnus Knutsson snackar ändå. Han är klädd i tidstypisk SJ-uniform och vrider varv efter varv på den jättelika benvita ratten.

Vi har precis startat i rallyt och är på väg från Helsingborg mot målet i Vallåkra. Fast inte raka vägen. Tvärtom. Rallyt sträcker sig över 90,5 kilometer genom byar med namn som Strövelstorp, Kropp och Påarp. Utefter vägen sitter åskådarna tätt och beundrar karavanen.

Magnus växlar flitigt och motorn som vid det här laget hunnit avverka 95 000 mil råmar under den nötta grålackerade huven.

Varför samlar man på bussar? Magnus ler överseende:

– Min far drev ett bussåkeri. Han ville inte att jag skulle bli busschaufför, men hur det nu var började jag köpa in gamla bussar när SJ la ner verksamheten.

Äldsta bussen är tillverkad 1946 och den yngsta 1976. Alla är brandgula eller gula, som var den ursprungliga SJ-färgen. I dag hyrs bussarna ibland in av filmbolag som vill återskapa autentiska miljöer. En buss är med i den nya filmen om Monica Zetterlunds liv.

Magnus säger:

– Det är väl tur att någon stolle samlar på bussarna. SJ själva har bara två, en från 1936 och en från 1952. De brukar låna av mig.

Bakom förarplatsen sitter två kartläsare – Christian Ljunggren och Lars Peterson. Christian har kört buss i 20 år, men övergått till lastbil. Lars driver ett litet åkeri utanför Stockholm tillsammans med pappa, 90 år.

Christian körde buss i Härjedalen och Jämtland och gillade de gamla sortens fordon som tog både passagerare och gods. Han har hunnit avverka fyra fackförbund under sin förarkarriär: Statsanställdas förbund, Seko, Kommunal och nu Transport.

Killarna och många av de andra passagerarna som nu tagit plats i Magnus Knutssons buss känner varandra genom alla Pärlrallyn.

– Jo, det är en väldigt social grej. Det är samma gäng som brukar följa med. Vi kör ner redan på fredagen, bor på Scandic och tar färjan över till Helsingör, förklarar Lars Peterson.

Det är svårt att inte fascineras av de över 180 gamla fordonen som anmälts till rallyt, som förstås inte är något rally i traditionell mening.

Vid starten i Ättekulla industriområde stod två gamla Ford TT i fantastiskt skick. En av dem är från 1924. Den ägs av Anders Näslund i Hofors. Han berättade att bilen ursprungligen såldes till en hemmansägare. Priset för chassiet var 1 925 kronor.

Bilen beställdes med ”de lux”-utrustning. I framvagnen har den två bladfjädringar i stället för bara en, som sitter parallellt med framaxeln. Det var tänkt att ge bättre väghållning.

En annan av de startande är Martin Forsgård från Habo. Han kör bil och släp, Scania, anno 1967. Vid starten öste speakern, Stefan Bengtsson, lovord över ekipaget som är en replica av en bil som åkeriet hade i trafik för 40–45 år sedan.

Hur kommer det sig att så många människor i Sverige lägger så mycket tid och pengar på gamla bilar?

– Nja, säger Martin Forsgård eftertänksamt. Mest är det tid som gått åt och visst är det väl tokigt egentligen. Men det här jobbet är speciellt och det är nog speciella människor som jobbar i åkeribranschen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.