;

Transport stödjer de utestängda Ikea-arbetarna

Ikea i Richmond, Kanada, har stängt ute över 300 anställda i en mer än halvårslång "lock-out". Anledningen är att facket vägrar acceptera försämrade arbetsvillkor, bland annat lägre löner och sämre sjukförsäkring. I veckan kom en facklig delegation från Kanada till Sverige. Transport lämnade då över drygt 120 000 kronor till de drabbade kanadensiska familjerna.

Syftet med besöket var att väcka opinion och träffa fackliga representanter från Ikeas ursprungsland, Sverige. Ikea valde att inte möta delegationen. Företaget hävdar att tvisten är en fråga för det lokala Ikeabolaget i Kanada.

De kanadensiska fackliga ombuden var i går, torsdag, inbjudna till Transports förbundsstyrelse. En av dem var Grant Coleman från Teamsters Canada. Teamsters är Nordamerikas motsvarighet till Transportarbetareförbundet och finns i både USA och Kanada.

Coleman är mycket kritisk mot Ikea. När bolaget inte fick igenom avtalskraven bland alla anställda, valde man att stänga ute alla som inte skrev på.

– Företaget vägrar resonera med oss och försöker skrämma de anställda med repressalier. Nu måste vi trappa upp konflikten. Vi berättade för arbetsgivaren att vi skulle dra igång en mediakampanj. Det verkade inte som de trodde oss. Fast nu är vi här, säger Grant Coleman.

Kampanjen har varit framgångsrik och den senaste veckan har konflikten uppmärksammats stort både Sverige och Kanada. Keith Austin har jobbat på Ikea i Richmond i 27 år och ingår också i den utsända delegationen. Han tycker att Ikeas agerande är provocerande:

– Vi är vana vid att kunder kommer fram till oss och frågar hur det är att jobba för att svenskt företag. Svaret har alltid varit att Ikea tar väl hand om oss, enligt god svensk företagssed. Nu känner vi oss svikna och förstår inte varför vi inte kan få fortsätta som förut. Vi vill inte ha mer, utan bara ett rimligt kollektivavtal.

Ikea i Richmond har tagit till konfliktvapnet för att få sin vilja igenom, men hittills har företaget inte kunnat knäcka de anställdas kampvilja. Grant Coleman berättar att Ikea anlitat en advokatbyrå som specialiserat sig på att strida mot fackföreningar. På så sätt kan arbetsgivaren hitta kryphål för att pressa de anställda ännu mer, inflikar Coleman.

Ikea har också kopplat in ett bevakningsföretag för att filma fackliga aktiva personer, som funnits på plats under hela konflikten. Skriftliga varningar har utfärdats för småsaker, för att skrämmas, hävdar det lokala facket.

Keith Austin säger:

– Vi vet att om vi ger oss nu, är det här bara början. Jag tror inte att Ikea föreställde sig att det skulle bli så starkt motstånd.

Hamnarbetare i både USA och Kanada har uttalat stöd för de Ikea-anställda. Om konflikten trappas upp kan hamnarna komma att spela en nyckelroll.

– Ikeas distributionskedja är väldigt skör och vi vet vilka hamnar de använder sig av, säger Grant Coleman.

Efter att Transports förbundsstyrelse lyssnat till Grant Colemans och Keith Austins berättelser beslöt förbundet att omedelbart skänka 20 000 kanadensiska dollar (cirka 124 000 svenska kronor) till de anställdas familjer.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;