Tidningsbud ska dela ut mediciner

Tidningsbuden i Stockholm har i veckan börjat dela ut mediciner som kunder beställt från Lloyds apotek. Trots det känner många bud inte till vilka rutiner som gäller för hanteringen.

Att handla apoteksprodukter via nätet är inget nytt. Men nu erbjuder Lloyds apotek sina kunder i Stockholm receptbelagda mediciner hem till dörren med morgontidningen.

Emil Hellman, ordförande för tidningsbudssektionen i Stockholm är kritisk.

– Jag tycker att det är befängt.

Han tror att risken för att utsättas för hot och våld ökar om buden ska börja bära med sig stöldbegärliga läkemedel. Att buden inte kommer hantera narkotikaklassade och vissa andra läkemedel tror han inte spelar någon roll.

– Redan nu stjäls i stort sett värdelösa saker, som tidningar, ur vagnarna. Ska man då ha med sig läkemedel för hundratals kronor är det klart att det kommer stjälas ännu mer.

Samarbetet med apotekskedjan har varit känt ett tag och hanteringen har varit uppe till förhandlingar mellan arbetsgivaren och Transport. Torkel Blom är en av dem som har suttit med i samtalen från Transports sida. Han pekar på att det är viktigt med tydliga rutiner.

–Vi har sagt att det behövs instruktioner för hur vi ska handha de här paketen. Vi hanterar ju redan en del stöldbegärliga varor, som till exempel paket, men medicin är lite nytt och ovanligt. Ett paket medicin för gikt är ju inte egentligen särskilt stöldbegärligt, men stöldrisken kan ju uppstå just för att folk inte vet vad det är för medicin.

Lloyds apotek lanserade webbtjänsten tisdagen den 7 april. Trots det känner inget av de tidningsbud som Transportarbetaren talat med till vad som gäller för utdelningen. Varken tidningsbudssektionens ordförande Emil Hellman eller huvudskyddsombudet Jimmy Lindgren har sett till några rutiner kring hur de nya försändelserna ska hanteras.

– Personligen är jag tveksam till det här när man tänker på säkerheten. Jag går själv med vagn och kan tycka det känns olustigt att ha såna här saker i vagnarna, säger Jimmy Lindgren.

Pelle Lönn är affärsutvecklingschef på Bring, som äger Premo som anställer tidningsbuden i Stockholm. Han vill inte gå in på hur säkerhetsrutinerna ser ut, men säger att företaget har informerat alla arbetsledare om hur läkemedlen ska hanteras.

– Det finns en rutin för hur man ska leverera den här produkten och vad som händer om man inte kan leverera den, säger han.

Pelle Lönn pekar på att det redan finns regler för hur till exempel adresserade paket ska hanteras, samt att läkemedel även tidigare burits ut direkt till brevlådor. Det här är dock första gången som det görs av tidningsbud, på natten.

– Den stora skillnaden är egentligen att det är på natten det sker nu. Då måste vi försöka ta ett ännu större ansvar än på dagen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.