Taxistolpe
Close
Arkivbild. Taxiförare bryter mest mot hastighetsbegränsningar, enligt en mätning av försäkringsbolaget Folksam.
Close

Taxiförare kör för fort enligt Folksam-mätning

Chaufförer. Taxiförare är sämst på att hålla hastighetsbegränsningar och busschaufförer bäst. I alla fall att döma av en undersökning som Folksam gjort, där hastigheten bland yrkesförare på olika håll i landet mättes upp.

Våren och hösten 2024 mätte Folksam hastigheten bland yrkesförare vid mätplatser i sju områden i Sverige. Sammanlagt gjordes 14 520 mätningar. Flest överträdelser noterades på vägar med låg hastighetsgräns, över 50 procent körde fortare än vägskyltarna visade på 30- och 40-vägar.

”Mer i storstäderna”

Pea Olsson kör samhällsbetald trafik i Mora. Foto: Justina Öster
Pea Olsson kör samhällsbetald trafik i Mora. Foto: Justina Öster

Pea Olsson i Mora kör samhällsbetalda resor och känner inte igen sig i bilden av taxiförare som kör för fort:

– Jag kan tänka mig att det är lite mer så i storstäderna, men här är skolresor vår stora uppgift så hastigheterna sköter vi särskilt, inte minst vid skolor. Här uppe är det mer fotbollsmorsor och hantverkare som kör för fort.

Att hålla hastighetsbegränsningarna ingår i förarutbildningen, påpekar Pea Olsson.

– Vi är ju ansiktet utåt för företaget. Men ibland blir man mörkrädd när man möter annat folk på vägen.

Det händer att skolbussförarna får parkera sina fordon i vägen för att föräldrarna inte ska köra in på skolgården eller blockera utfarten, berättar hon.

– De ser inga andra barn än sina egna.

Känner du dig oskyldigt anklagad?

– Ja, men jag kan också förstå stackars taxichaufförer som kör på procentlön, att de måste jaga på för att tjäna pengar. Men det är inte värt att sätta sitt och andras liv på spel för det, säger Pea Olsson.

5,5 kilometer för fort

Totalt pekade Folksams mätningar på att drygt 40 procent av yrkesförarna trampade på gasen över hastighetsgränsen. I genomsnitt körde förarna 5,5 kilometer för fort vilket, enligt försäkringsbolaget, innebär en nästan 50 procent ökad risk för en olycka med svår personskada eller dödsfall som utgång.

Utanför skolor körde nästan hälften, 47 procent av de uppmätta fordonen, för fort, enligt undersökningen. Men där finns ett viktigt undantag, chaufförer vid ratten på tunga fordon var bättre på att hålla fartgränsen kring skolbarn, än på andra 30-skyltade vägar.

– Det är alarmerande att så många yrkesförare inte håller hastighetsgränserna, särskilt på vägar med låg hastighetsbegränsning där risken för att köra på oskyddade trafikanter är störst. Skulle alla hålla hastighetsgränserna skulle fler än 70 liv varje år kunna räddas i Sverige, säger Folksams forskningschef Anders Kullgren i ett pressmeddelande.

”Provisionslön stressar chaufförer”

Sett till branscherna placerade sig taxichaufförerna alltså i topp med flest överträdelser, 52 procent av de uppmätta fordonen höll inte angiven begränsning. Det kan jämföras med bussförarna som med 32 procent överträdelser ändå visade sig bäst på att hålla hastigheterna.

Färdtjänstförare Lars Erik Kvick kör i Hälsingland. Foto: Justina Öster

Färdtjänstförare Lars Erik Kvick kör i Hälsingland och utgår från Söderhamn. Han tror också att provisionslön, procentbetalning på inkört belopp, i stället för månadslön bidrar till högre fart bland taxiförarna.

– De är stressade och jobbar långa arbetsdagar, så det kan säkert gå fort mellan kunderna för att de ska hinna köra så många som möjligt under sina pass. I min region jobbar många i bolag som inte ens har kollektivavtal, säger han.

Brukar du själv hålla fartgränserna?

– I mesta möjliga mån, säger Lars Erik Kvick.

Bevakningsbolag och budbilar

Folksam kollade upp ytterligare branscher och konstaterar att bland annat bevakningsbolag och budbilsförare inte heller var särskilt bra på att lätta på gasen. Även där visar mätningarna att närmare hälften av fordonen körde för fort.

På mätplatserna utanför skolor upptäckte försäkringsbolaget en stor skillnad när det gällde att hålla hastighetsbegränsningarna.

– På vägar med fartgupp, upphöjda övergångsställen, avsmalningar och liknande var överträdelserna 16 procent, att jämföra med 53 procent på vägar utan. Det visar att den typen av åtgärder påverkar hastighetsefterlevnaden avsevärt, säger Anders Kullgren.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Kommunen skärper krav på färdtjänst

Servicetrafik. Efter larm om obegriplig, utlokaliserad taxiväxel skärper nu Sundsvalls kommun kraven på leverantören: Alla anställda ska finnas inom Sveriges gräns.

Jobb hos assistansprofil – mardröm för chaufför

Arbetsrätt. Blankt anställningsbevis, fel lön och utlägg av egna pengar. Att köra den prisbelönta företagsledaren tedde sig perfekt för rutinerade chauffören Marika Jausovec – men slutade med avsked i sms.

Färdtjänst och vanlig taxi kör åt olika håll. Foto: Lilly Hallberg

Ett avtal, två yrken?

Servicetrafik. Vanlig taxi och färdtjänst – jobbet skiljer sig mycket åt, förarna går på samma kollektivavtal. För offentligt upphandlad trafik finns särskilda utmaningar. För facket är kontroll grundläggande.

Förslag om laddstationer vid statliga rastplatser

Trafik. Ett 30-tal av Trafikverkets omkring 270 rastplatser runt om i Sverige skulle kunna kompletteras med stationära laddstationer, som drivs av kommersiella aktörer. Först ut i ett pilotprojekt skulle kunna vara rastplatsen Brahehus vid E4, strax norr om Gränna.

Två döms för ekobrott i Think Pink-härvan

Dom. Think Pinks tidigare vd döms till fängelse i 1,5 år för grov ekonomisk brottslighet. En avfallskonsulent döms också till fängelse för medhjälp. Båda har tidigare fått längre fängelsestraff för miljöbrott som bolaget begått.

Långtradare på väg mot Göteborg. Foto: Justina Öster

”Okej att bara testa alkoholberoende chaufförer”

Trafik. Det är okej som Transportstyrelsen föreslår nu, att bara förare med alkoholproblem ska testas för alkoholberoende. Så reagerar en lastbilschaufför som kör i västra delen av Sverige och vill vara anonym. Innan förslaget kom var han fly förbannad.

Kollage med körkort och en skylt med Transportstyrelsens logga.

Transportstyrelsen backar om peth-tester för körkort

Trafik. (UPPDATERAD 25-10-29) De så kallade peth-testerna, blodprov för att mäta förares alkoholkonsumtion, vållade skarp kritik. Nu backar Transportstyrelsen och föreslår att de inte längre ska kunna användas allmänt, som grund för att återkalla körkort. Testerna kommer dock att finnas kvar för personer som fått diagnosen alkoholberoende.

Polisbil

Hårdare tag mot färdskrivarfusk

Trafik. Regeringen föreslår skärpta regler mot färdskrivarfusk. Högre böter, lättare att visitera chaufförer och fler fängelsestraff är några av förslagen.

Europeiska domstolen för de mänskliga rättigheterna, kallad Europadomstolen, ligger i Strasbourg. Varje år inkommer över 50 000 klagomål från personer och organisationer i Europarådets 46 medlemsstater.

SD-uteslutning fall i Europadomstolen

Juridik. Europadomstolen har beslutat att Sverige ska svara på frågor om Transports uteslutning av en SD-politiker. Det gäller om staten agerat i strid med föreningsfriheten, genom domstolsbeslut som ogiltigförklarat uteslutningen.

Kommunen skärper krav på färdtjänst

Servicetrafik. Efter larm om obegriplig, utlokaliserad taxiväxel skärper nu Sundsvalls kommun kraven på leverantören: Alla anställda ska finnas inom Sveriges gräns.

Postnord TPL har tagit över driften vid Zalandos terminal i Brunna, norr om Stockholm.

Zalandolager får ny regi – igen

Terminal. Den 1 oktober tog Postnord TPL officiellt över driften på Zalandos stora anläggning i Brunna, norr om Stockholm. Det är tredje arbetsgivaren på sex år för de anställda.

Jobb hos assistansprofil – mardröm för chaufför

Arbetsrätt. Blankt anställningsbevis, fel lön och utlägg av egna pengar. Att köra den prisbelönta företagsledaren tedde sig perfekt för rutinerade chauffören Marika Jausovec – men slutade med avsked i sms.

Farlig arbetsmiljö
Ståplatta på sopbil. Foto: Privat

Skyddsombud vill stoppa farliga ståplattor

Miljö. Ståplattorna bakpå sopbilarna är livsfarliga och måste bort innan ännu ett dödsfall eller en allvarlig olycka inträffar, anser skyddsombudet Manuel Gomez i Halmstad. Nu har han vänt sig till Arbetsmiljöverket för att få stöd.

Tåg lossas i Norrköpings hamn

Hamnen varslar – elva kan förlora jobbet

Hamn. Norrköpings Hamn har varslat om uppsägningar som kan beröra elva medarbetare. En nödvändig konsekvens av skogsindustrins nedgång, enligt bolaget.

Rekordbeslag av heroin i falska Clas Ohlson-kartonger

Åtal. En uppenbart nervös lastbilschaufför stoppades natten till den 11 april av tullen i Helsingborg. Nu är han åtalad, misstänkt för att ha försökt smuggla ett halvt ton knark i kartonger som påstods innehålla hushållsapparater på väg till en Clas Ohlson-butik.