;

Stödinsatser till lässvaga sågas av experter

En statlig utredning föreslår åtgärder som kommer att försämra villkoren för personer med läs- och skrivsvårigheter. Det hävdar Centrum för lättläst. Det är en organisation som jobbar med att göra kultur, nyheter och annan samhällsinformation enklare att förstå.

Undersökningar visar att hela 25 procent av befolkningen möter texter som de har svårt att ta till sig. Orsaken kan vara dyslexi, invandrarbakgrund eller funktionshinder.

I höstas tillsatte regeringen en utredning. Den skulle se över samhällets insatser för att göra information och texter mer lättlästa.

Rapporten lades fram i augusti och är nu ute på remiss. Det innebär att organisationer och andra aktörer som arbetar inom ”lättläst-området” får möjlighet att lämna synpunkter.

Centrum för lättläst för fram hård kritik. Främst riktar man in sig på att utredningen vill dela upp människor med läs- och skrivsvårigheter i två grupper. En primär – med stora behov av stödinsatser. Och en sekundär där personerna har mindre problem med att läsningen.

Enligt Centrum för lättläst skulle utredningens förslag leda till kraftiga försämringar. För båda grupperna. Om det ska bli en förbättring, krävs mer åtgärder och resurser än de som utredningen föreslår.

Den statliga utredningen heter kort och gott ”Lättläst”. Där kan man bland annat se vad som krävs för att en text ska vara lätt att läsa.

Här är några saker som betonas:

  • Ta hänsyn till läsarens förkunskaper. Personer med läs- och skrivsvårigheter kan ha missat information som är självklar för andra.
  • Det måste finnas en logisk tanke, tidsföljd eller känsla som binder samman texten.
  • Det underlättar om den som skriver berättar på ett personligt sätt, så att texten får en tydlig avsändare med egen röst.
  • Språket i lättlästa texter ska ha konkreta och vardagliga ord och uttryck.
  • Om krångliga ord och uttryck förekommer så ska det finnas en förklaring eller ett sammanhang som underlättar förståelsen.
  • Meningarna ska vara enkla, med få bisatser.
  • Det är viktigt att text och bild överensstämmer och inte motsäger varandra.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;