(S) valfilm fokuserar på chaufförer

I den valfilm som socialdemokraterna producerat inför EU-valet ligger fokus på en lastbilschaufför och en städerska. Toppkandidaten Marita Ulvskog, förklarar varför partiet valt att fokusera just på transportbranschen.

– I EU-valrörelsen har vi valt att tala om de yrkesgrupper där det är synligast med löne- och villkorsdumpning. För lastbilschaufförer är det väldigt tydliga konsekvenser som man ser. Men även inom byggsektorn och för lokalvårdare, säger Marit Ulvskog, som står högst upp på Socialdemokraternas lista till EU-valet.

I Socialdemokraternas valfilm hörs Olof Palmes välkända stämma tala om människovärde. Kameran zoomar in en städerska som släpar en tung sopsäck uppför en trappa och en allt tröttare chaufför som håller på att somna vid ratten någonstans i Sverige.

– Jag tror att valet föll på just chaufförer för att det är många som ser gamla medfarna bilar och rastplatser där chaufförer samlas och bor i sina bilar. Det finns en allmän kännedom om problemen inom åkeri och det spelar roll, säger Marita Ulvskog.

Betyder det att ni ser lastbilschaufförerna och lokalvårdares villkor som extra viktigt också?

– En av de absolut viktigaste frågorna är att ta tillbaka fackliga rättigheter och de anställdas rättigher. Både i EU-arbetet och i Sveriges riksdag. Vi måste ha ordning och reda på våra vägar och inte acceptera vilda västern på arbetsmarknaden. Det är en enormt vikig fråga.

Har du själv pratat med utländska chuafförer som ofta är de som har allra sämst villkor och arbetsmiljö?
– Ja, jag har varit ute på flera ställen och pratat med chuafförer. Nu senast i Trelleborg.

Vad säger du själv om det du sett?
– Det känns ovärdigt och omänskligt. Och det är värst på vintern när det är kallt.

Detta fokuserar partierna på i sina EU-valfilmer
I Centerpartiets valfilm styltar två överklädda EU-byråkrater runt på den svenska landsbygden. Budskapet är ”mer miljö och mindre detaljstyrning.

Folkpartiet och Kristdemokraterna fokuserar på sina toppkandidater Marit Paulson och Lars Adaktusson i sina filmer.

Moderaternas paroll är ”Vi tror på Europa” och kopplar samman lilla Sverige med stora Europa och Fredrik Reinfeldt talar i filmen om alla möjligheter som uppstått i och med EU.

De konstigaste och mest omtalade valfilmerna står Sverigedemokraternaför. Partiet har producerat flera filmer med tydliga nazireferenser där EU-män med rakade skallar vill krossa bävrar, Globen och Vänern. Sedan dyker Jimmie Åkesson upp och meddelar att partiet vill återta makten över vardagen.

Junilistan fokuserar på att allt mer makt flyttar till Bryssel och uppmärksammar konstigheter som att den brittiska drottningen får stora summor i jordbruksstöd.

Vänsterpartiet och Miljöpartiet har inte producerat några valfilmer som sänds på teve men gjort enklare filmer till webben. EU räddar banker – vi räddar välfärden, är vänsterpartiets budskap. Miljöpartiets filmer har i skrivande stund inte släppts än.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.