Olyckan hade kunnat bli en katastrof

Varje år fraktas 14-15 miljoner ton farligt gods på våra vägar. Riskerna för miljö och hälsa är stora om olyckan är framme. Efter avkörningen i Köping tidigare i veckan evakuerades två bostadsområden för att undvika en möjlig katastrof.

I måndags inträffade en bilolycka på Ängebyleden i Köping. En lastbil med 40 ton ammoniumnitrat körde av vägen. Ammoniumnitratet kom från tillverkaren Yara, i Köping, och är ett explosivt ämne som bland annat används vid framställning av sprängämnen och gödsel. Ett stort område fick spärras av och ett tiotal personer från två närliggande bostadsområden evakuerades från sina hem på grund av explosionsrisken.

Det tog fem timmar innan det var säkert nog för bärgningsbilen att köra fram till olycksplatsen och bilen kunde bärgas. Släpet fick dessutom ligga kvar i över ett dygn eftersom det måste tömmas på den farliga lasten innan det kunde flyttas. Detta trots att det inte blivit något läckage i tanken. Under tiden var flera vägar avspärrade, även om de boende som evakuerats hade fått komma hem igen.

– Bilen hade snurrat ett och ett halvt varv och ändå hade inget ammoniumnitrat läckt ut enligt räddningstjänsten i Köping, säger Bo Zetterström, expert på farligt gods på MSB, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap.

Han menar att det därmed gick så bra det kunde gå, även om det bästa scenariot hade varit om föraren själv hade kunnat slå av huvudströmbrytaren till bilen för att undvika gnistbildning. I det här fallet hade föraren skadats och räddningspersonal fick slå av strömmen utifrån, vilket i sig innebär andra risker.

Vid alla olyckor med farligt gods vidtas ändå stora försiktighetsåtgärder för att minimera skadorna.

– I normalfallet händer inte mer än att en bil går av vägen och lägger sig på sidan, utan att tanken går sönder. Men det är bättre att vara försiktig, säger Bo Zetterström.

Mängden farligt gods som rullar på väg varje år är närmare 15 miljoner ton, omkring fyra procent av den totala godsmängden på svenska vägar.

De vanligaste farligt gods-transporterna är frakt av bensin och diesel. Men enligt Bo Zetterström är det inte de farligaste.

– Vad som är farligast beror på situationen, men de ämnen som skulle kunna döda flest är explosiva ämnen eller giftiga kondenserade gaser som klor eller ammoniak, säger han.

De kondenserade gaserna kan ge dödliga skador på upp till en kilometers avstånd om gasen driver iväg med vinden, men tankarna som de fraktas i är dimensionerade för att klara större påfrestningar än andra bränsletankar.

Bo Zetterström påpekar dock att även gods som kan bli explosiva i reaktion med andra ämnen, som ammoniumnitrat, kan bli verkligt farliga.

– En explosion är ju normalt cirkulär runt själva olyckan och blir på ett område inom en viss radie medan gasutsläpp driver iväg i vindens riktning och kan vara svåra att begränsa, säger han.

Särskilt riskabla är olyckor i tätorter eftersom det innebär risker för både räddningspersonal och allmänhet och dessutom ofta når en stor mängd människor.

– Sedan finns en del ämnen som kan skada miljö och vattentäkter, som bensin och diesel. Men de orsakar oftast inga akuta dödsfall utan skadar under lång tid och kan bli kostsamma att sanera, säger Bo Zetterström.

Under förra året skedde tolv trafikolyckor med farligt gods. Vid tre av fallen blev det läckage och det största utsläppet gällde 2200 liter frätande natriumhyrdoxid, kaustiksoda, ut. Men ingen kom till skada.

Enligt MSB är halka, körning för nära vägkanten eller vägkanter som inte klarar tyngden utan ger vika de mest allvarliga händelserna när det gäller olyckor med farligt gods.

Vad som orsakade olyckan i Köping är fortfarande inte känt, men polisen har inlett en utredning.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.