;

Ny juristförsäkring för alla LO-förbund

Försäkringsbolaget Help vill sälja en juristförsäkring till alla svenska LO-förbund. Elektrikerförbundet har redan sagt ja, precis som sju förbund i Norge. Försäkringen skulle ge medlemmarna juridisk hjälp vid till exempel bodelning och i vissa fall indragna körkort. Men frågan är om det är värt pengarna?

Elektrikerförbundet är nu ”förbundet där alla får juristförsäkring”.

Det innebär 15 timmars fri juridisk rådgivning från Helps jurister och betalda rättegångskostnader upp till två miljoner kronor.

Utan försäkring börjar i regel kostnaden för juridisk hjälp på 1 500 kronor i timmen. Även Transports medlemmar kan få juridisk hjälp genom sin hemförsäkring K-hem, men bara när det gäller alvarligare ärenden.

Helps försäkring har också sina begränsningar. Företaget erbjuder bara hjälp i ”privaträttsliga” ärenden, inte i ”straffrättsliga”. Det innebär att de inte skulle hjälpa till om försäkringstagaren gav någon på käften eller åkte fast för stöld, det vill säga brott som ger straff. Försäkringen går heller inte att utnyttja i konflikter med arbetsgivaren, sådana frågor sköter respektive förbund. Help skulle däremot ta sig an till exempel bygglovsproblem eller reklamationsärenden till bångstyriga försäljare.

Behoven för olika förbunds medlemmar skiljer sig en aning och för Transports medlemmar skulle förstås trafikförseelser och indragna körkort vara viktiga frågor. Help är villiga att hjälpa till med ett indraget körkort så länge man inte kört full, för fort, eller i arbetet. Försäkringsbolaget har i vissa fall gjort undantag när det gällt fortkörning och att det skett i arbetet, men aldrig för fylla. Help hjälper heller aldrig till med böter.

Så om budbilsförare Kalle på arbetstid kör 50 kilometer i timmen på en 30-väg och får böter och blir av med körkortet kommer Help inte att erbjuda hjälp annat än i undantagsfall. Det har som sagt förekommit att de hjälpt förare som kört för fort i tjänsten att få tillbaka sitt körkort snabbare, men det finns inget i Helps kontrakt som binder dem att ta sig an sådana fall.

Säg istället att Kalle efter jobbet backar ut i gatan på ett så vårdslöst vis att han får böter och blir av med körkortet. I ett sådant fall hjälper Help till med att försöka få tillbaka körkortet eller korta tiden för avstängningen, men inte med böterna. Försäkringsbolaget hjälper också till om man vill ha en körkortsindragning som beror på till exempel sjukdom omprövad. Sådana fall har förekommit.

Försäkringen kostar just nu 60 kronor i månaden för de elektriker som valt den som tilläggsförsäkring, men kommer från den 1 november gälla alla Elektrikerförbundets medlemmar. Den kommer då bekostas av Elektrikerförbundet utan att medlemsavgiften höjs.

Om Transport skulle erbjuda alla sina medlemmar Helps juristförsäkring skulle det kosta förbundet dryga 34,5 miljoner kronor om året, eller 600 kronor per medlem och år (räknat med vissa rabatter). Om Transport valde att köpa försäkringen skulle det troligen kräva en höjning av medlemsavgiften.

Dessutom ingår som sagt ett rättsskydd i Folksams kollektiva hemförsäkring, K-hem, som alla förbundets medlemmar redan har. I hur stor utsträckning Transports medlemmar känner till eller utnyttjar sitt befintliga rättsskydd är oklart, men i det finns möjlighet att få hjälp med till exempel vårdnadstvister och ekonomiska tvister mellan privatpersoner som gäller värden över drygt 22 000 kronor.

Det erbjuds däremot ingen rådgivning eller hjälp i mindre frågor, som de som ryms i de 15 timmars rådgivning som Help erbjuder. Help använder också sina egna jurister till skillnad från Folksam, som bara betalar arvodet för en utomstående advokat. Folksam hjälper inte heller till med körkortsfrågor.

Joachim Erman är chef för Helps Sverige­filial. Han säger att idén är att försäkringen ska se likadan ut för alla förbund som ansluter sig.

– Helps vision är att alla ska kunna få juridisk hjälp och trygghet. Jag tycker det är en rättvisefråga. Vi tror att tio procent av försäkringstagarna kommer utnyttja försäkringen årligen.

Han berättar också att Help snart har hjälpt 700 av Elektrikerförbundets medlemmar med frågor om stort och smått.

Nina Embrin är ansvarig för försäkringarna på Elektrikerförbundets region syd. Hon är positiv till juristförsäkringen än så länge.

– När någon medlem haft problem med ett företag har det ibland räckt med att en av Helps jurister ringt upp företaget och förklarat att vår medlem har kostnadsfri juridisk hjälp, för att det ska lösa sig. Det finns till och med en app som direkt sätter en i kontakt med en jurist om man behöver hjälp, säger hon.

Hon berättar också att flera av hennes arbetskamrater redan har utnyttjat den juridiska rådgivningen.

– När vi fick tillgång till försäkringen var det många som direkt tog hjälp att skriva testamenten och ordna olika kontrakt. Det har varit jättebra, säger hon.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;