Bakom ratten här ovanför sitter faktiskt Tore Jönsson, busschauffören som själv gav ut boken ”Mitt liv bakom ratten”.
Close
Bakom ratten här ovanför sitter faktiskt Tore Jönsson, busschauffören som själv gav ut boken ”Mitt liv bakom ratten”. Illustration: Helena Halvarsson
Close

Meningen med jobbet

Sjunk ner med en bok. Dröm dig bort en stund. Men förflytta dig i alla fall till jobbet, ditt eget eller någon annans. Transportarbetaren har letat rätt på berättelserna som utspelar sig på en arbetsplats. Och vi tipsar den som själv vill skriva en bok.

En bok som heter ”Meningen med jobbet” är nästan omöjlig att strunta i för den som gillar att läsa och tillbringar det mesta av sin vakna tid på arbetet.

Stephan Mendel-Enks novellsamling blev mycket riktigt något av en snackis när den kom, lagom till sommaren och semesterläsningen. Och för den som gillar knastertorr ironi, kontorsmiljöer och en viss drift med facket kan boken funka.

Eftersom det handlar om avslutade noveller är det lätt att hoppa över en eller annan, och då kan läsningen gå ganska snabbt.

Här kommer en bit från novellen Fackliga framgångar – de senaste decenniernas milstolpar:

”1982. Utbudet i en majoritet av landets kaffeautomater utökas med drycken Wiener melange. Nytillskottet möter skarp kritik från arbetsgivarhåll då man fruktar att dryckens kvalmiga karaktär kommer att inverka negativt på arbetsmoralen.”

Säg arbetarlitteratur – och de flesta tänker stora författare från arbetarklassen vars böcker kom ut under några decennier i början av 1900-talet: Vilhelm Moberg, Eyvind Johnson, Harry Martinson, Jan Fridegård, Ivar Lo-Johansson och Moa Martinsson.

Men visst finns arbetsplatsen som scen även i nutida noveller, dikter eller korta romaner.

En del bara berättar rätt upp och ner hur det är på arbetet. Andra skruvar till skildringen, som Stephan Mendel-Enk. Och många av de moderna arbetarförfattarna tar sitt avstamp i kampen för schysta villkor och trygghet på jobbet.

– Jag använder min bakgrund för att människor som lever en undanskymd tillvaro också ska få ett erkännande. Jag vill ge den här hästskötaren, eller den här lagerarbetaren, en röst i litteraturen, säger Towe Falk.

Hon är lärare och bor i Bollnäs, men har också jobbat som lagerarbetare, hästskötare, butiksdemonstratis. Hennes novell Förhandling är med i föreningen Arbetarskrivares senaste antologi. Där hamnar läsaren mitt i en diskussion om ackordet, olyckorna och om det är en strejk som krävs. Positionerna på lagret är fastlåsta.

– Det blev så tydligt på lagret vem som var chef och vem som var anställd, vem som var fackansluten och vem som inte var med. Jag ville skildra hierarkierna på en arbetsplats.

Towe Falk har fler noveller i datorn. Hon hoppas få chansen att ge ut dem också.

En som inte satt hemma och hoppades på något förlag är Tore Jönsson, busschauffören som efter 55 år bakom ratten, 650 000 mil på vägarna och fyra krockar skrev ner sina bästa minnen.

– Min sambo vaknade en morgon och hade drömt att jag skrev en bok. Samma dag kom ett julkort från ett par gamla passagerare som undrade när boken skulle komma, berättar han.

Så då fick det bli en dagbokslik berättelse där bussturerna avlöser varandra: kyrkresor, shoppingresor, teaterresor och långturer i USA, Australien och Kina. En bok, Mitt liv bakom ratten, med gnälliga resenärer, trogna resenärer, underbara resenärer som ”lilla Märta”. En skildring av bussarnas utrustning, kondition, färger, och när ”växellådan går med en smäll”. Och med brutala ögonblicksbilder som ”när de precis kommit på bussen föll äldsta systern Ingeborg Borre ner död”.

Tore Jönsson såg till att boken trycktes i 200 exemplar. Det kostade honom 41 000 kronor – och nu reser han runt bland de före detta resenärerna i Halland för att sälja den till priset av 75 kronor.

– Jaa, det är väl en förlustaffär. Jag har 140 kvar i lagret, och det är nog egentligen bara mina gamla passagerare som är intresserade. De som inte är döda än.

Att det skrivs mer romaner, noveller och dikter från arbetslivet på senare år, det berättar Åke Johansson, ordförande i föreningen Arbetarskrivare. Nio antologier har föreningen gett ut och bidragen har allteftersom blivit fler – och bättre – enligt Åke Johansson.

– De senaste åren har vi fått allt mer om otrygga anställningar och mycket från vård och omsorg, berättar han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Arbetarklassen har tyngre och farligare jobb och fler dör i arbetsolyckor. (Arkivbild.) Foto: Justina Öster

”Kapitalägarna är vinnare och arbetarna förlorare”

Klassanalys. Nej, arbetarklassen är inte död. Medelklassen har heller inte sjunkit ner i ”proletärernas arma tillvaro”. Däremot vidgas klyftorna alltmer mellan arbetare och kapitalägare. Mellan arbetarnas löner och företagens vinster.

”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Din pension
Från 2026 är riktåldern för pension 67 år och inom några år är prognosen att den kommer att höjas till 69 år. Foto: Shutterstock

LO vill att ett långt arbetsliv ska löna sig

Arbetsliv. Från och med 2026 är den nya riktåldern för pension 67 år och väntas bli ännu högre. Nu vill LO frysa höjningarna av pensionsåldern och göra om pensionssystemet så att ett långt arbetsliv lönar sig.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Hot och våld
Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Fråga facket
Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Globalt

Ett uppdrag för hela världen

Facket. Alla medlemmar i Transport bidrar till att stärka rättigheter för arbetare i andra länder, bland annat att organisera sig i facket – en folkrörelse med totalt 191 miljoner medlemmar.

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?

Fråga facket
Vilka regler gäller när du ska ta med dig mindre sällskapsdjur i bilen? Illustration: Martin Heap

Måste mindre djur också bältas?

Transport. Jesper undrar om hur mindre husdjur ska transporteras och Christopher vill veta om chefen hade rätt att schemalägga honom fast han sagt upp sig. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Truckstop
För My Gustafsson, och hunden Enzo, är det första gången på Truckstop Örebro. Vanligen kör hon i södra Sverige för Grahns transport, Kristianstad.

Satsningar på säkrare stopp

Arbetsmiljö. Längs landets stora transportleder öppnar inhägnade rastplatser för yrkesförare. Behovet är stort – lastbilschaufförer på Truckstop Örebro berättar om stölder, otrygg uppställning och ovärdig arbetsmiljö.

Kultur
Arbetarklassen har tyngre och farligare jobb och fler dör i arbetsolyckor. (Arkivbild.) Foto: Justina Öster

”Kapitalägarna är vinnare och arbetarna förlorare”

Klassanalys. Nej, arbetarklassen är inte död. Medelklassen har heller inte sjunkit ner i ”proletärernas arma tillvaro”. Däremot vidgas klyftorna alltmer mellan arbetare och kapitalägare. Mellan arbetarnas löner och företagens vinster.