Malmö hamn får böta 400 000

Copenhagen Malmö Port AB (CMP), som äger hamnen i Malmö, döms nu för arbetsmiljöbrott efter att en anställd skadats allvarligt vid lossning av stålrullar för tre år sedan.

Curt Hansson är lokalt skyddsombud och var med i februari 2011 när olyckan inträffade.

– Vi lossade stålrullar. Det var två personer som skulle styra in piken (lyftanordningen) i den 800 kilo tunga rullen, men den hamnade fel. Piken fick fart, studsade ut och min kollega klämdes mellan piken och rullen, säger han.

Curt Hansson berättar att den skadade fick käken och flera revben brutna. Rehabiliteringen till full arbetsförmåga har tagit drygt ett år.

– Han hade otur och säkerheten har nog inte fungerat till 100 procent. Arbetsmiljön är bättre nu än för tre år sedan, även om den alltid går att förbättra. Sen tycker jag att företaget kunde gjort mer för sin anställda när han var skadad.

I domen fastslås att arbetsledaren har agerat oaktsamt. Det framgår att han var medveten om att lossningen av stålrullar var riskabel, men trots detta inte hade ändrat och följt upp rutinerna på ett tillfredställande sätt. Det saknades också en skriftlig beskrivning och riskanalys av arbetsmomentet.

Eftersom skadan uppkommit i utövandet av CMP näringsverksamhet döms för företaget för arbetsmiljöbrott i Malmö tingsrätt. CMP åläggs att betala en företagsbot på 400 000 kronor.

Roger Jönsson är regionalt skyddsombud. Hans uppfattning är att arbetsmiljön och säkerheten är förhållandevis bra i Malmö hamn nu för tiden.

– Domen är intressant eftersom den visar att vi måste vara mer noggranna. Rutinerna täcker inte allt, så vi måste bli bättre på att göra enskilda bedömningar av varje situation.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.