Löfven vill få ordning på arbetsmarknaden

Stefan Löfven menar att schyssta villkor på arbetsmarknaden inte bara skyddar arbetstagaren. Det ger också arbetsgivaren bättre konkurrensvillkor. – I Sverige måste svenska kollektivavtal gälla, även för de som kommer hit och arbetar.

I november förra året lade Socialdemokraterna, tillsammans med LO, fram sitt tiopunktsprogram ”Ordningsregler för svensk arbetsmarknad”. Partiet vill visa att de menar allvar när det gäller att lösa problemen med social dumpning, ansvarslösa upphandlingar och oseriösa arbetsgivare. I mitten av januari, i år, besökte den socialdemokratiska partitoppen Transports förbundskontor för att diskutera ”ordningsreglerna”, problemen på arbetsmarknaden och valrörelsen. Transportarbetaren passade på att prata med partiledare Stefan Löfven.

– Tiopunktsprogrammet är en grundsten för den svenska välfärden och den svenska modellen. Inte bara de anställda, utan även företagen borde vara intresserade av fungerande spelregler. Annars kommer de själva att drabbas till slut. Vi har inget emot att folk kommer hit och arbetar, men det måste ske på schysta villkor, säger Stefan Löfven.

Tiopunktsprogrammet har ­kritiserats av arbetsgivarorganisationer och Svenskt Näringsliv för att försvåra för företagen att bedriva sin verksamhet och för mindre företag att växa. Stefan Löfven har ingen förståelse för kritiken. Han menar att inte bara Transports medlemmar tjänar på bättre ordning och reda, utan att hela åkerinäringen kommer att få bättre konkurrensvillkor.

– Högern försöker få det till att vi inte vill ha någon rörlighet över gränserna. Det är fullständigt fel, utgångspunkten är den motsatta. Vi välkomnar utbytet, men varför ska någon från ett annat land ha sämre villkor när han eller hon kommer hit?

Annan kritik som lyfts mot ”ordningsreglerna” är att en del av dem kommer att var svåra att genomföra i praktiken. Löfven håller inte med och menar att de inte skulle finnas med i tiopunktsprogrammet om de inte var genomförbara.

– De ändringar som vi kan göra i riks­dagen kommer förstås att gå snabbare än de som kräver arbete i Bryssel. Därför är det viktigt att rösta i EU-valet så att vi får en stark socialdemokratisk uppställning i EU-parlamentet.

– Blir jag statsminister kommer jag att vara väldigt tydlig med att den europe­iska marknaden är till för att skapa bra villkor för Europas befolkning. Då kan man inte ha regler som gör att löntagarna blir förlorarna.

Förutom de nya ”ordningsreglerna” vill Transport att ett kommunikations­departement ska inrättas för att stävja problem i transportbranschen och hantera infrastrukturfrågor bättre. Stefan Löfven tycker att idén är intressant. Men han säger att diskussionen inom partiet om vilka departement som behövs och hur de ska organiseras precis har påbörjats. Därför är det för tidigt att ta ställning till förslaget.

Stödet för Sverigedemokraterna är en annan effekt av det osäkra läget på arbetsmarknaden, tror Stefan Löfven. Hos Transports och LO-förbundens medlemmar är det procentuellt fler som tänker rösta på SD, än i många andra delar av befolkningen.

– Det är antagligen många som känner sig oroliga och rädda för den utveckling de ser nu, en utveckling de inte känner att de behärskar. Blir jobbet kvar? Kommer vi bli utkonkurrerade på oschysta villkor? Situationen gör att många kan tänka sig att rösta på SD eftersom de säger att ”vi har den enkla lösningen”. Men det har de inte.

– Det vi har pratat om med Transport i dag och vårt tiopunktsprogram är en lösning. Det ger tydligt besked till löntagarna om att här finns ett politiskt parti som både vill och kan ta sig an den här uppgiften. Människor ska ha arbete. Saknar de arbete, ska det finnas ekonomisk trygghet och det ska vara schysta villkor på arbetsmarknaden, säger Stefan Löfven.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.