Ladda ner en podd i sommar

Trött på radioskvalet? Ladda ner en podd i stället. Då kan du lyssna på vad du vill, när du vill. Via dator, telefon eller musikspelare.

Podcast, poddsändning och poddradio. Kärt barn har många namn. I alla fallen handlar det om radioprogram som du kan ladda ner från internet och lyssna på när du vill.  De kan vara långa eller korta, proffsigt gjorda eller amatörmässiga och ges ut av alla från Sveriges radio till din granne.

Den senaste tiden har utbudet av poddsändningar exploderat. Kanske beror det på att allt fler har smarta telefoner som man enkelt kan både ladda ner och lyssna med. Kanske är det en reaktion mot likriktning och snuttifiering i medierna. I poddvärlden finns nämligen inga begränsningar på hur länge du kan prata eller hur snävt ditt ämne är.

Dessutom är det billigt. I princip kan vem som helst spela in ett poddradioprogram med telefonen och lägga upp det på internet.

Poddsändningar har också ofta ett mer personligt, rent av privat tilltal än vad vanliga radioprogram har. Som lyssnare kan man få känslan av att bjudas in till ett privat samtal.

En stor fördel med poddradio är att det också är enkelt att lyssna på bra radioprogram från andra länder.

Poddsändningar går att hitta på många olika ställen på internet. Du kan ladda ner dem till din dator från radiokanalernas hemsidor men också från Expressen och Aftonbladet. Gemensamt för de allra flesta poddarna är dock att de går att hitta och ladda ner genom programmet Itunes.

Oavsett om du använder en pc eller mac-dator kan du ladda ner programmet gratis och gå in under den särskilda podcast-fliken (i Itunes Store). Där kan du också enkelt söka på populära poddar ur olika kategorier, som komedi, sport eller musik. Sedan en tid tillbaka går en hel del poddsändningar också att hitta i Spotify.

Vill du ladda ner poddar direkt till din smarta telefon är det enklaste sättet att skaffa en app som sköter det åt dig. Då kan du välja vilka poddsändningar du vill prenumerera på, så laddar appen ner dem automatiskt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.