Ilskna sopgubbar tvingas bryta mot lagen

Renhållning. Sopgubbarna i Malmö har ilsknat till. Inte på sina arbetsgivare och chefer, utan på kommunens bolag som köper avfallsföretagens tjänster. Det handlar om soptunnor som måste baxas runt för hand innan de kan tömmas i sopbilen.

VA-bolaget tvingar Reno Norden att tvinga oss anställda att bryta mot arbetsmiljölagen, säger Andreas Ramsby. Trots att vår arbetsgivare vill göra rätt har kommunala tjänstemän bestämt att vi ska hämta felvända sopkärl och alltför tunga kärl.

Han berättar att politikerna i kommunfullmäktige tidigare har beslutat att felvända soptunnor inte ska hämtas. Sopgubbarna kan skada sig om de hanterar kärl som står vända åt fel håll.

Sedan tidigare sitter det därför lappar klistrade på soptunnorna som upplyser husägarna om att felvända kärl inte töms. Bakgrunden är besked från Arbetsmiljöverket om hur arbetsmiljölagen ska tolkas.

Men nu har tjänstemän på kommunens bolag, som heter VA Syd, krävt att sopgubbarna ska hämta samtliga kärl, oavsett hur de är placerade. De anställda på Reno Norden och den andra entreprenören Sita vände sig därför till facket.

– Jag har sagt åt gubbarna att låta kärlen stå, säger Bert Johansson, Transports regionala skyddsombud i Malmö. Jag får ta snytingen – för ingen ska tvingas att bryta mot arbetsmiljölagen.

Han berättar om de rutiner som gäller, enligt VA Syd, om ett kärl står vänt åt fel håll. Då ska sopgubbarna:

1. Skriva in en avvikelse i datorn.

2. Sätta en klisterlapp på soptunnan som beskriver hur den ska stå.

3. Tömma kärlet.

4. Rapportera för sin arbetsgivare som i sin tur skickar en anmälan vidare till VA Syd.

– Sopgubbarna kommer att skada sig om de ska baxa runt kärlen, säger Bert Johansson. Jag har sagt det till VA Syd som hotar entreprenörerna med vite om de inte hämta de felvända soptunnorna.

Transportarbetaren har inte nått någon av de två ansvariga tjänstemännen på VA Syd. De har påskledigt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.