;

Holmen får hård kritik för finska skogsbilar

Många åkare och chaufförer är upprörda över att skogsbolaget Holmen anlitar finska timmerbilsekipage för transporter i Uppland. De utländska bilarna tas in via åkeriet BS Logistic i Kristinehamn, som satt i system att använda sig av finska bilar med finska och estniska förare. En av de finskregistrerade bilarna har i månader dragit ett släp med körförbud.

– Det är för jävligt. Först sparkar Holmen ut två svenska åkare som kört för dem i decennier. Sen skyller de på stormen Ivar och tar in utländska fordon, säger en åkare som vill vara anonym.

I våras hade Holmen hårda prisförhandlingar med åkerierna som fraktar massaved och timmer till industrierna, bland annat pappersbruket i Hallstavik. Resultat blev att två åkerier sparkades ut. Ett av dem, Pålgård i Edsbro, har enligt uppgift kört för Holmen ända sedan 1940-talet.

På försommaren var det åtskilliga chaufförer och åkare som reagerade när finskregistrerade bilar började rulla in vid skogsjättens virkesmottagningar i Hallstavik och Braviken. Var det över huvud taget lagligt att ta in utländska bilar som vecka efter vecka kör ren inrikestrafik i Sverige?

Pålgårds ägare är förtegna, samma sak med Jan Hagfält i Norrtälje – det andra åkeriet som fick foten av Holmen. Det blir en lejåkare som tar bladet från munnen:

– Jag har sett flera finska bilar i skogarna. Man kan inte låta bli att reagera. Särskilt ett släp, som faktiskt har svenska skyltar, är i bedrövligt skick. Det saknar stänkskärmar och sidoskydd. I början av augusti stod släpet uppställt hela helgen utanför Edsbro, utan lastsäkring på timmertravarna.

I likhet med andra har lejåkaren kollat upp släpet. Det skulle ha besiktigats senast den 30 april och är belagt med körförbud. Åkaren säger:

– Holmen borde väl reagera när släpet rullar in hos dem. Men de skiter väl i skicket, bara timret kommer. Själv är man tyvärr av den gamla stammen. Som skäms så fort en liten glödlampa är trasig. Jag har hållit med skogstransporter i 50 år, varav 14 år som egen. Det blir bara värre och värre.

– Vår bransch var länge befriad från allt vad ”polacker” heter. Man skrev inte ens kontrakt med skogsbolagen, det var handslag som gällde. Sen kom ekonomerna med i leken… Fast jag vill inte klanka på de finska och estniska förarna. De är väl hitlurade.

Ägaren till BS Logistic, Jaakko Aho, bekräftar att företaget anlitar ett finskt åkeri.

– Vi har tillstånd från Transportstyrelsen. Alla fordon anmäls dit innan de sätts i trafik. Det är vi noga med. Bilarna bemannas sedan med finska eller estniska förare, uppger Aho.

När Transportarbetaren kollar med Transportstyrelsen visar det sig att BS Logistic har tre svenskregistrerade bilar och 41 finska hos myndigheten. Trailern med körförbud då?

Jaakko Aho säger:

– Den är på väg hit nu, vi ska fixa skärmarna. Men menar du att den är obesiktigad? Det visste jag inte. Vi köpte den i våras och fick uppgifter om att allt skulle vara i ordning.

Hur ser Holmen på kritiken från den lokala svenska skogsnäringen? Jeanette Tretten är kommunikationsdirektör:

– Vi genomförde en förhandling i våras och huvuddelen av transporterna gick till ett svenskt åkeri. Men i samband med stormen Ivar behövdes fler bilar. Därför har vi anlitat ett företag som satt in tre finska ekipage. Det har vi godkänt.

– Fast jag kan inte svara på hur många utländska fordon BS Logistik har eller  hur bilarna bemannas.

Holmens agerande har skapat stor irritation i branschen. Vad säger Jeanette Tretten om det?

– Att omförhandla transportöravtal är en del i vår affärsverksamhet. Huvuddelen av körningen gick till ett svensk företag, bara tre bilar är från Finland.

Hur är det då med lagligheten? Kan utländska skogsbilar köra ren inrikestrafik i Sverige? Transportarbetaren har försökt bena ut regelverket och hamnar till slut hos Ulric Långberg, transportpolitiskt ansvarig på branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag.

Han konstaterar att det finns ett ”kryphål” i bestämmelserna som gör att svenska företag med trafiktillstånd kan söka tillfälligt trafiktillstånd för utländska lastbilar.

– Tillståndet gäller högst ett år och är tänkt att gälla för tillfälliga arbetstoppar. En förutsättning är också att det skrivs ett nyttjanderättsavtal med det utländska åkeri där bilarna normalt finns.

– En central fråga blir var chaufförerna ska vara anställda och var de ska betala skatt. Rimligen måste det vara i det svenska åkeriet och de bör nog skatta här.

BS Logistic har kollektivavtal med Transport. Förbundets avdelning i Karlstad kommer att kalla åkeriet till förhandling.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;