;

Höga sjuktal bland yrkeschaufförer

Att sjukskrivningarna ökar bland kvinnor inom vård- och omsorg är väl känt. Men när männens hälsa lyfts fram under november pekar Försäkringskassan på den höga sjukfrånvaron bland manliga chaufförer och byggnadsarbetare.

De vanligaste orsakerna till att chaufförer och byggnadsarbetare stannar hemma från jobbet är sjukdomar i muskler, olika former av skador efter exempelvis fall, klämolyckor eller fallande föremål, och psykisk ohälsa, uppger Försäkringskassan.

Under årets kanske tristaste och gråaste månad rullar olika kampanjer för den manliga hälsan. Nu handlar det inte om rosa band utan om att odla mustasch, lyfta sig ur soffan, börja träna och skänka pengar till forskning om prostata- och testikelcancer – de vanligaste cancerformerna bland män.

Gruppen fordonsförare omfattar, i Försäkringskassans statistik, bland annat lastbils-, buss- och taxichaufförer. De placerar sig överst när det gäller sjukfall bland män, tillsammans med byggnads- och anläggningsarbetare.

I jämförelse med alla anställda män var fordonsförare under 2014 överrepresenterade med 56 procent i sjukstatistiken. Arbetare med bygg- och anläggningsjobb hamnade något lägre, på 52 procent.

Chaufförer och byggnadsarbetare placerar sig inte allra högst när det gäller sjukfall, men Försäkringskassan vill ändå lyfta fram dem eftersom de är de största yrkesgrupperna med manlig dominans.

– Över 200 000 personer är anställda i de här bägge grupperna så de svarar tillsammans för en stor del av sjukfrånvaron bland män, förklarar kassans analytiker Ulrik Lidwall.

Kanske får man ett bättre grepp om statistiken om man ser på det genomsnittliga antalet sjukfall i Sverige. I snitt är det 71 fall per 1 000 anställda.

Bland fordonsförarna drar genomsnittssiffran iväg till 111 sjukfall per 1 000 anställda.

Det kan jämföras med byggnads- och anläggningsarbetarnas siffra på 108sjukfall per 1 000 anställda.

Att Försäkringskassan väljer att lyfta fram den manliga ohälsan nu beror på att männen inte fick så mycket uppmärksamhet när larmrapporten om den kvinnliga ohälsan kom i våras.

– Mycket fokus ligger nu på psykisk sjukdom och psykosocial arbetsmiljö, men det är ändå viktigt att fortsätta hålla ögonen på den fysiska arbetsmiljön i många mansdominerade yrken och branscher, påpekar Ulrik Lidwall.

Slår man ihop kvinnor och män visar statistiken för 2014 följande:

• Vård- och omsorgspersonal (med 525 100 anställda) hade 171 sjukfall per 1000 anställda och låg i topp

• Förskollärare och fritidspedagoger (med 89 800 anställda) hade 160 sjukfall per 1 000 anställda

• Fordonsförare (lastbils, buss- och taxichaufförer m fl. med 104 300 anställda) hade 120 sjukfall per 1000 anställda

• Byggnads- och anläggningsarbetare (med 109 900 anställda) hade 110sjukfall per 1 000 anställda

Stress kan leda till ohälsa och Ulrik Lidwall lyfter fram att förare kan ha små möjligheter att påverka hur och när de ska arbeta. Han konstaterar också att det systematiska arbetsmiljöarbetet är eftersatt i transportbranschen och att jämförelsevis få chaufförer har tillgång till företagshälsovård.

Om utmattningsdepression ingår bland sjukskrivningar som sker till följd av psykisk ohälsa går inte att utläsa ur statistiken.

– Förarna kan ha psykosocial belastning, men i yrken där man jobbar med kroppen är det inte säkert att det onda sätter sig på psyket. Man kan också få problem med rygg och nacke, vilket är vanligt i mansdominerade arbetaryrken med tunga lyft och obekväma arbetsställningar, säger Ulrik Lidwall.

Till den dystra statistiken kan även fogas de höga dödstalen bland yrkesförare. Förra året toppade chaufförerna inom tung trafik Arbetsmiljö- och Trafikverkets statisk över dödsolyckor på arbetsplatsen. Totalt 15 förare omkom.

Fotnot: Sjukfall står i Försäkringskassans statistik för en person som är sjukskriven längre än 14 dagar och får ersättning från Försäkringskassan, det vill säga sjukpenning på grund av nedsatt arbetsförmåga.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

;