Het debatt kring fri rörlighet

Hårdare cabotage-regler eller helt slopa dem? Socialt protokoll eller fri marknad? Det var en hård debatt mellan Transports förbundsordförande Lars Lindgren och Timbros Malin Sahlén, när LO arrangerade seminarium om fri rörlighet av arbetskraft i Almedalen.

– Vi välkomnar alla. Vi vill ha konkurrens. Men det ska ske på lika villkor. Den svenska fackföreningsrörelsen är positiv till fri rörlighet, men vi vill också ha ordning och reda, säger Transports förbundsordförande Lars Lindgren.

Inom den svenska åkerinäringen finns det, enligt honom, obskyra bemanningsföretag, brevlådeföretag och falska egenföretagare. Alltså flera avarter inom transportsektorn som slår hårt mot de svenska företag som jobbar med schysta villkor. Nu kräver han att svenska kollektivavtal och villkor ska gälla i Sverige. Dessutom vill han se ett så kallat ”socialt protokoll” inom EU, en fråga som Europafacket och LO driver. Det skulle innebära att man betonar sociala villkor för arbetstagare och inte bara fokuserar på den fria marknaden.

Han får medhåll av Ellen Nygren, utredare på Europafacket och LO-ombudsman.
– Den gränslösa jakten på billig arbetskraft innebär att många arbetstagare får jobba under dåliga villkor, säger hon.

De får mothugg från Malin Sahlén, nationalekonom och projektledare med ansvar för ekonomisk- politiska frågor på Timbro. Hon menar att konkurrens är bra och driver utvecklingen framåt och säger sig vara extremt provocerad av rubriken på LO-seminariet i Almedalen, ”fri rörlighet på människors bekostnad”
– Migration är det bästa sättet för välståndsökning. Det största hindret är att människor hindras från att flytta till andra länder. LO borde sjunga migrationens lov, säger Malin Sahlén.

Att det inom EU finns stora löneskillnader och att den som arbetar som utstationerad från ett annat land, ofta har sämre lön och villkor, tycker hon inte är så konstigt.
– Det är inte så konstigt att det finns en skillnad mellan de har erfarenhet och kan språket och som inte kan det. Jag tycker att det är positivt med den fria rörligheten. För människor, för företag och för samhället, säger hon.

Lars Lindgren berättar att han själv har pratat med många lastbilschaufförer från Rumänien och Ungern som jobbar månader i sträck i Sverige. De har väldigt dåliga villkor och lever i sina hytter. Han menar att det är jättelätt att fuska idag och att det uppstått ett A-lag och ett B-lag med chaufförer.
– Självklart är det beklämmande när företag och människor bryter mot lagar och regler. Men om man bryter mot regelverket så är det inte regelverkets fel, säger Malin Sahlén.

Även vad det gäller vilka cabotage-regler som ska gälla så är kombattanterna oense. I dag får en utländsk chaufför köra tre inrikesturer med gods innan han måste lämna landet. Lars Lindgren, tycker att det gott kunde räcka med en cabotage-körning.
– Det är inte så att en chaufför dinglar in och frågar om någon inte har lite gods. Det är stora speditörer som står bakom, säger han.

Malin Sahlén däremot vill riva upp cabotagereglerna och släppa lastbilstrafiken helt fri.
– Jag kan inte se varför jag inte skulle få anlita ett utländsk transportföretag, säger hon.

Transports förbundsordförande Lars Lindgren blev i slutet av seminariet riktigt upprörd gick till hårt angrepp mot sin debattmotståndare.
– Värnar ni (inom Timbro och Svenskt Näringsliv) aldrig svenska företag? Fattar ni inte vad vi säger? Jag har många kompisar som är åkare som nu blir utkonkurrerade av utländska företag. Vi inom Transport snackar ju mer för företagen än vad ni gör. Vi talar ju till och med mer för företagen, än för våra medlemmar ibland.

– Timbro verkar för marknadsekonomi och för allmänt öppna gränser, svarade Malin Sahlén.

Hon menar att lönerna på sikt kommer att höjas i Europas låglöneländer så att det sker en utjämning mellan fattigare och rikare länder.
– Låglöneländerna kommer ju ikapp. Även om jag tror att det ska mycket till för att lönerna ska sjunka i Sverige.
– Det är ett önsketänkande, menade Lars Lindgren, och fortsatte:
– I flera länder i Europa är minimilönerna två Euro i timmen. Om vi väntar 400 år så kanske lönerna har närmat sig.

 

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.