;

Gruvvarslet drabbar chaufförer

Chrisse Sundvall räknar själv med en framtid för gruvnäringen i Pajala – och försöker ingjuta hopp i arbetskamraterna. Hon är lastbilschaufför, skyddsombud och en av 191 anställda på Cliffton Mining som i dag varslas om uppsägning.

– Det här slår inte bara mot dem som jobbar i gruvan och oss chaufförer, säger hon. Hela Tornedalen drabbas när Northland stoppar gruvbrytningen.

I går, tisdag, meddelade gruvbolaget Northland Resources, som driver järnmalmsgruvan utanför Pajala, att det stoppar all verksamhet på obestämd tid. Alla 300 anställda i gruvan varslades om uppsägning.

Åkeriet Cliffton Mining, som sköter malmtransporterna, varslar i dag drygt 140 chaufförer plus maskinförare och administratörer.

– Det här är chockartat, säger Transports ombudsman i Luleå, Olov Wiklund, när han är på väg till förhandlingen. Men det finns nog inte så mycket att säga.

De två dagbrotten i området Kaunisvaara och Hannukainen i Pajala kommun presenterades som ett av de största industriprojekten i landet när den första malmsprängningen genomfördes för i dagarna två år sedan. Företaget förklarar i ett pressmeddelande varför verksamheten nu har avbrutits så abrupt:

”Gruvnäring är en kapitalintensiv bransch och i Northlands fall blev produktionskostnaderna högre än beräknat. En starkt bidragande orsak är järnmalmspriset, som det senaste året sjunkit med 40 procent, ett hårt slag mot branschen.”

En som har raggat många gruvarbetare och andra till jobben på Northland heter Harry Rantakyrö. Den tidigare stridbara ordföranden i gruvfacket bytte sida och började jobba på gruvbolaget 2011. Vid årsskiftet blir han kommunalråd (S) i Pajala.

– Det här stoppet får inte bli långt, säger han i dag. Gruvverksamheten konserveras för att kunna dras i gång snabbt igen. Och det får inte ske en dag senare än om tre månader, för då har vi tappat i kompetens, säger han från tjänsterummet på Northlands.

Så kliver han in i kommunalrådsrollen:

– Det viktigaste är ju att verksamheten i gruvan fortsätter. Om det står Northland eller något annat på skyltarna är av mindre betydelse.

Chrisse Sundvall och de andra chaufförerna på Cliffton Mining vet att det finns malm att leverera till en omlastningscentral fram till helgen. Sedan tar jobbet slut.

– Jag tänker inte gå tillbaka till hemtjänsten, säger hon. När jag nu har skaffat mig den här kompetensen ska jag se till att få ett nytt chaufförsjobb.

Som skyddsombud och facklig kommer hon den närmaste tiden ha fullt upp med att informera arbetskamraterna. Inte minst om fackets inkomstförsäkring som fyller ut a-kassan.

– Det är värst för dem som har flyttat hit för jobbet, som har sålt och lämnat allt i södra Sverige. Som kanske lever ensamma här uppe.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;