;

Flyktingström ger nya jobb – och utmaningar för väktare

Med 40 000 nya asylsökande bara i oktober kan antalet jobb för väktare explodera. Flyktingboenden ska bevakas – både mot hot utifrån och för att hindra konflikter inom verksamheten.

Under tre dagar samlas 15 väktare, som är fackliga utbildare på väktarskolan och i de flesta fall skyddsombud, till en informatörsträff på Transport i Stockholm. De trimmas med kunskap inför sin egen undervisning om arbetsmiljö, kollektivavtal och andra tunga fackliga frågor för väktare.

– Just nu behövs utbildning och diskussioner om att möta människor som har upplevt kriser, säger Jerker Nilsson, ansvarig för bevakningsavtalet på Transport och förbundets ansvariga för de fackliga informatörerna inom Bevakningsbranschens yrkes- och arbetsmiljönämnd (Bya).

– Väktarna måste få verktyg för att jobba med människorna i den flyktingström som når Sverige i höst. Det behövs mera utbildning och facklig undervisning eftersom verkligheten med så många människor på flykt också skapar nya jobb i vår bransch.

Ett inslag på höstens informatörsträff blev därför ett seminarium med psykologen Alexander Tilly, expert på konflikter, hot och våld.

Oscar Nilsson är en av deltagarna, han berättar om läget i Malmö:

– Den senaste tiden har ett enda bevakningsföretag fått 14 eller 15 nya uppdrag där väktare ska finnas dygnet runt vid olika flyktingboenden. För varje uppdrag behövs fyra personer … så efterfrågan på väktare är extrem just nu.

– Det måste till en ordentlig riskanalys inför de uppdragen, säger Johan Backhans, väktare i Västerås. Väktarna behöver rätt utbildning och utrustning plus tydliga instruktioner. Och för de fall när det går snabbt krävs en grundplan som till exempel innebär dubbelbemanning från start.

Tommy Wallin, väktare i Eskilstuna och ordförande i Transports Sörmlandsavdelning, är också med på informatörsträffen.

– De här uppdragen kräver erfarna väktare med social kompetens, säger han. Många av dem vi möter kommer från länder där uniformer är ett hot – och det gör att vi måste bygga upp ett förtroende med dem.

Samtidigt måste väktarna bevaka och skydda boendena från människor som visar sitt missnöje med situationen genom att bränna ner byggnader och ge sig på flyktingarna.

– Dem kommer vi aldrig åt när handlar om att bygga relationer, säger Tommy Wallin.

Även arbetsgivarna i branschen har konstaterat att en ny situation råder när många fler flyktingar kommer hit och dessutom möts av hot och bränder.  Björn Ericsson är branschexpert på Almega säkerhetsföretagen:

– Det börjar bli ansträngt ute på företagen, säger han. Många väktare jobbar mycket övertid just nu, och frågan är hur länge det kan fungera.

Han berättar om en intensiv och så gott som daglig kontakt med de olika säkerhetsföretagen, myndigheterna som Migrationsverket samt Bya och Transport. Övertiden, behovet av utbildning och fortbildning samt hur riskbedömningar ska gå till är några av de frågor som ventileras.

– En riskbedömning för bevakningen av ett flyktingboende innehåller de gamla vanliga variablerna, säger Björn Ericsson. Men den måste också ta upp sådant som smittorisker och språkfrågan när de boende inte pratar engelska.

Transports Jerker Nilsson räknar med att en fortsatt ström av flyktingar kräver fler ämneslärare och kursledare på Byas väktarskola.

– Och det kommer att behövas ännu mer undervisning om arbetsmiljö och fackliga frågor, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

Vad blir det för lön 2027?

Lön och avtal. Under hösten börjar arbetet med de nya lönerna för 2027. Då ska yrkesaktiva medlemmar få chansen att påverka vilka krav på löner och villkor som de fackliga förhandlarna ska ta till arbetsgivarna.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

;