Flera tusen i sänkt lön för tankbilsförare på OKQ8

Det pyr bland tankbilsförarna på OKQ8 i Göteborg. Företaget har valt att lägga ut de egna oljeleveranserna på det danska företaget Skanol. För chaufförerna betyder det mer jobb och flera tusenlappar i sänkt lön varje månad.

– Gubbarna är förbannade! Hos Skanol kommer vi att förlora i snitt 3 500 till 5 000 kronor i månaden och samtidigt tvingas gå upp i arbetstid. Vi förlorar allt vi slagits för, utbrister skyddsombudet Håkan Larsson.

OKQ8 Distribution är ett av få oljebolag som fortsatt köra i egen regi i Sverige. Omkring 20 procent av  förarna har haft sin anställning i företaget. Andra bolag har redan tidigare valt att ”outsourca” alla leveranser tidigare, förklarar Transports lokalombudsman Mats Andersson på Transports Göteborgsavdelning 3.

Totalt berörs ett 30-tal tankbilsförare i Göteborg, Halmstad, Karlstad och Norrköping. Flertalet arbetar i Göteborg, som tillsammans med verksamheten i Halmstad tas över av Skanol.

Förhandlingarna om förändringarna har dragit ut på tiden något år och ovissheten har varit påfrestande för de anställda, berättar Håkan Larsson och huvudskyddsombudet Bernt Strålman på OKQ8 i Göteborg.

Personalen kommer att gå över till Skanol genom så kallad övergång. Det innebär att förarna får behålla sina nuvarande villkor i ett år, enligt det mer generösa Depåavtalet för tankbilsförare. Därefter kommer Skanol att övergå till Transport­avtalet för lastbilschaufförer.

– Nu har vi 25 kronor i premiekomp per timme, hos Skanol får vi inte mer än fem, utbrister Bernt Strålman.

Han har kört tankbil i 47 år och sammanfattar kollegornas missnöje:

– Vi kommer att få gå ner omkring 50 000 kronor per år i lön och jobba 200 timmar mer. Vi har trivts väldigt bra och är både ledsna och besvikna över att OKQ8 valde det lägsta budet bland ett tiotal entreprenörer.

– Fyra man har redan sagt upp sig och de flesta andra söker efter nya jobb. Jag undrar hur Skanol ska bära sig åt? Det är ju inte bara att knäppa med fingrarna för att få ihop erfarna tankbilsförare.

Håkan Larsson fyller sin lastbil med dubbla släp vid en OKQ8-station i Västra Frölunda.

– Vi kör farlig last och är helt självgående, har dator i bilen och sköter till och med kontorsjobbet med fakturor, säger han. De flesta har jobbat i 20 till 25 år. Den erfarenheten och kompetensen borde väl ändå vara värd något?

Lokalombudsman Mats Andersson har suttit med och förhandlat och säger att han förväntat sig mer av OKQ8.

– Jag kan ha en viss förståelse för att bolaget nu följer övriga företag och outsourcar körningarna. Men jag vänder mig mot att OKQ8 inte varit intresserat av att lyssna och hitta en lösning tillsammans med förarna.

Bolaget har sagt att det ska ligga i framkant, värna om de anställda och kvaliteten. Men när det kom till kritan tog OKQ8 ändå det lägsta anbudet, som missgynnar förarna och sätter ekonomisk press på Skanol, beskriver Mats Andersson.

– Jag är förvånad över att bolaget inte värnar om att få behålla de bästa chaufförerna.

Håkan Larsson stryker svetten ur pannan. Han beskriver hur chaufförerna nu pressas att jobba på sina lediga dagar, för att täcka upp för förarna som slutat.

– Du måste vara skärpt i det här jobbet. Det är inga ofarliga grejor vi kör omkring med, men är du trött påverkar det säkerheten. Jag har varnat ledningen för det, säger han.

Distributionschef Carsten Maerkedahl på OKQ8 Distribution förklarar att Skanol fick uppdraget eftersom företaget har gott renommé och visade sig bäst beträffande kvalitet, ekonomi, personalpolitik och säkerhet.

– Övergången till Transportavtalet kan inte skyllas på Skanol. Det är en utveckling vi sett under i flera år. I dag är 90 procent av förarna inom oljebranschen i Sverige knutna till det.

– Jag förstår att förarna är missnöjda med att lönerna sänks, men vi måste säkerställa vår konkurrenskraft på marknaden. Vi kan inte blanda oss i våra entreprenörers lönesättning, anser Carsten Maerkedahl.

Hur hade han själv reagerat på sänkt lön och mer jobb?

– Den frågan är inte relevant. Förarna har tolv månader på sig att utvärdera Skanol som arbetsgivare.

Thomas Corneliussen är vd på Skanol i Göteborg. Han ser det som naturligt att bolaget följer det svenska Transportavtalet eftersom Skanol är ett transportföretag, inte ett oljebolag. Depåavtalet känner han inte alls till.

– Vi är med i Biltrafikens arbets­givareförbund och är noga med att följa svenska kollektivavtal och svensk lagstiftning. Vi betalar dessutom högre lön än Transportavtalet anger.

Hur mycket högre?

– Det vill jag inte gå in på av konkurrensskäl gentemot andra företag.

– Om några dagar får vi veta hur många förare som kommer med till oss. Jag hoppas det blir så många som möjligt. Vi anser att vi har bra arbetsvillkor, säger Thomas Corneliussen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.