;

Farliga släp på svenska vägar

De tunga släpvagnarna är undermåliga. Bromsarna fungerar ofta inte på grund av eftersatt underhåll. 6 av 10 av de tunga släpen, underkändes förra året. Det visar nya siffror från Bilprovningen.

– Det är anmärkningsvärda siffror. Det här är nog satt i system. Man åtgärdar bara precis det som Bilprovningen hittar. Det handlar om ekonomi, man vill inte laga någonting i onödan, säger Morgan Isacsson, tekniskt sakkunnig på Bilprovningen.

Av drygt 23 000 tunga släp som besiktigades på Bilprovningen i fjol, underkändes 61 procent. Hela 5 procent, motsvarande 1150 tunga släp, bedömdes utgöra en sådan trafikfara att de belades med körförbud och fick bogseras till närmsta verkstad.

– Och då ska man komma ihåg att det handlar om planerade besök, så man kan fråga sig hur det ser ut resten av året. Det här är alltså inte de som blir stoppade av polisen ute på vägarna., säger Morgan Isacsson.

49 procent av de tunga släpvagnarna underkändes till följd av anmärkningar på bromsar. 25 procent underkändes på grund av brister i hjulsystemet.

– Det är alltid ägarna av släpvagnarna, som har ansvar för service och underhåll. Chaufförer kanske kollar däck och lampor när de byter släp med varandra, men det kan vara svårt att upptäcka andra fel.

Även med väl fungerande bromsar har en lastbil med släp ungefär dubbelt så lång bromssträcka som en personbil. För en lastbil med ett tungt släp bakom sig, vars bromsar fungerar dåligt, blir bromssträckan ännu längre och skapar stor risk för trafikfara.

– Chaufförerna vårdar ofta lastbilarna som sina egna personliga ägodelar, men släpvagnarna är det ingen som tar ansvar för. Man kör sin last och byter släp med varandra, säger Morgan Isacsson.

Förutom bristande underhåll och service, spelar även körsättet in. När chaufförer kör bränslesnålt långa sträckor genom Sverige utan att bromsa så riskerar bromsbeläggningarna att glaseras.

– Bromsarna måste ”motioneras” om man inte använder dem annars. Nere i Europa ser vi inte samma problem, eftersom det är mer trafik och man ofta måste bromsa vid köbildning.

Bilprovningens siffror gäller alltså endast svenskregistrerade fordon. Utlandsregisterade fordon kontrolleras endast om de stoppas av polisen på svenska vägar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;