;

Fackmedlemmar betalar för urholkad a-kassa

I en artikel i Dagens Nyheter rankas Transports inkomstförsäkring som sämst bland en rad fackförbund. Försäkringsansvarige Sture Thorsell är kritisk: – Rankningen bygger bara på hur stora premierna är, men de styrs ju helt av hur hög arbetslösheten är i de olika förbunden.

Sture Thorsell menar att undersökningen, som presenteras i DN, borde ha granskat innehållet i inkomstförsäkringarna i stället.

– Det mest intressanta är ju vad medlemmarna får ut, om de blir arbetslösa.

Den allmänna a-kassan ger numera knappt 80 procent i ersättning, men bara upp till inkomster på 18 700 kronor. I takt med att staten försämrat arbetslöshetsförsäkringen har allt fler förbund gått in och kompletterar med en extra försäkring. Transports inkomstförsäkring infördes 2007 och täcker alla medlemmar som blivit arbetslösa och kvalificerar sig till ersättning.

Granskningen av totalt 33 förbund med inkomstförsäkring uppges visa ”vilken försäkring som ger mest för pengarna”. Det som jämförts är avgifter och villkor, som kostnaden för försäkringen och ifall den gäller i 100 eller maximalt 200 dagar.

Vårdförbundet med barnmorskor, sjuksköterskor och låg arbetslöshet placerar sig högst i listan, medan Transport rankas längst ner. Huvuddelen av facken organiserar tjänstemän och arbetarförbunden hamnar längre ner i listan.

Bland de senare är det bara Livs som betalar ersättning i 200 dagar, men till en högre avgift. Transport ger ersättning i max 100 dagar.

– Det innebär 80 procent av månadslönen, utan tak, oavsett hur mycket du tjänar. Har du en inkomst över 35 000 kronor ger det mycket pengar. Vissa förbund har ett tak, men det framgår inte i undersökningen. Inget sägs heller om andra försäkringsförmåner, som ingår i medlemsavgiften. De skiftar mycket mellan förbunden, säger Sture Thorsell.

Så höga inkomster som 35 000 kronor har få av Transports medlemsgrupper. Medelinkomsten är cirka 25 400 kronor och knappt 100 transportare per månad får ersättning från inkomstförsäkringen. Arbetslösheten steg tidigare i år, men ökningen har nu planat ut.

Att Transport inte har mer än 100 ersatta dagar motiveras med att bara ett fåtal behöver så lång tid. Medeltalet ligger kring 75 dagar.

Jätteförbundet IF Metall har ingen extra arbetslöshetsförsäkring och Byggnads tvingades avveckla sin efter att kostnaden och arbetslösheten rakade i höjden vid finanskrisen 2008.

I Transport och andra LO-fack är arbetslösheten generellt större än bland tjänstemän. Därmed ökar kostnaden för försäkringarna.

Inkomstförsäkringen handlar om solidaritet bland medlemmarna, anför förbundsordförande Lars Lindgren.

– Fackförbunden får gå in där både staten och arbetsgivarna sviker. Man vill svälta ut arbetare till att ta låglönejobb.

Transportarbetareförbundet kräver att den urholkade statliga ersättningen, som alla redan betalar för via skattsedeln, ska återställas till 80 procent av inkomsten.

– Vi måste sätta press på politikerna så att fackliga inkomstförsäkringar blir överflödiga, manar Lindgren.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

Elmia lastbil 2026

Här möts hela branschen

Åkeri. Transportarbetareförbundet är självklart på plats. Onsdagen den 19 augusti öppnar Nordens största lastbilsmässa på Elmia i Jönköping.

;